Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023

Smutné Vánoce v Česku: Světla vánočního stromu svítila pro osiřelý Staromák

Smutné Vánoce v Česku: Světla vánočního stromu svítila pro osiřelý Staromák
Zdroj: extra.cz
+ Dalších 13 fotografií
vánoce naruby
Pandemie koronaviru je v Česku podle posledních informací sice na ústupu, ale to nemění nic na tom, že letošní Vánoce se ponesou v pochmurnému duchu. Kvůli koronaviru je nutné většinu všech vánočních zvyků a tradic odsunout. Staroměstské náměstí sice nakonec ztepilý vánoční strom rozzářil, ale v naprostém utajení a bez lidí.

Epidemie koronaviru v Česku sice dál zpomaluje, ale už ne tak rychle jako v minulých dvou týdnech. Vláda v neděli posoudí aktuální vývoj nákazy a rozhodne, zda celá země po víkendu přejde na třetí stupeň v protiepidemickém systému (PES). Znamenalo by to plošné otevření všech obchodů, služeb i restaurací, i když s řadou omezení.

Z nemoci covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, se vyléčilo dalších 713 lidí. Celkem se v Česku uzdravilo 432.587 nakažených, zemřelo 7934. Potvrzených případů nákazy v zemi je 513.675. Testů bylo provedeno 3,021.311.

Vánoce naruby

K českým Vánocům patří tradiční rozsvěcování vánočního stromu na Staroměstském náměstí. To ovšem proběhlo bez přítomností davů lidí a v pochmurné atmosféře.

"Bude to elektronickou formou, videem, které se objeví na sociálních sítích. Vzhledem k bezpečnosti nebudeme říkat přesný čas. Bude to během prvního adventního víkendu, zřejmě v noci," uvedl před časem šéf Technologie hl. města Prahy Tomáš Jílek.

Praha se kvůli koronaviru rozhodla letos rozsvěcení vánočního stromku provést bez přítomnosti veřejnosti. "Město se po dlouhých letech rozhodlo vyzdobit stromek samo. Větve poputují do pražské zoo a budou do posledního kusu využity. Věřím, že sem Pražané přijdou a užijí si tu komorní atmosféru svátků," řekl Jan Chabr.

"Je to těžké období, ale je to příležitost se zaměřit na původní hodnoty svátků. Ten strom dostanou po Vánocích studenti na Jarově a vyrobí z něj nábytek," dodal primátor Prahy Zdeněk Hřib.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy