Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Smutné tajemství krasobruslařky Hany Maškové: Její maminka přišla o dvě děti, pak i o ni

Hana Mašková patřila k nejpopulárnějším osobnostem šedesátých let.
Zdroj: Facebook/Zlatá šedesátá
+ Další 2 fotografie
Společně s Věrou Čáslavskou patřila půvabná Hana Mašková k našim největším sportovním hvězdám šedesátých let. O tom, že její úspěšnou kariéru předčasně ukončila dopravní nehoda, se všeobecně ví. Málokdo ale slyšel o tom, že její maminka musela kromě ní pohřbít i další dva potomky.

Ladnost a talent jsou pro krasobruslaře velmi důležité, ale skutečné umění prý spočívá ve skocích. Pověst skvělé skokanky si právě Hana Mašková, která by v těchto dnech oslavila 46 let, získala jak na ledě, tak i v kariéře. Jenže z pomyslného vrcholu brzy zmizela.

Hance bylo teprve pět let, když se poprvé postavila na brusle. Trénovat začala s někdejším mistrem republiky v párové jízdě Karlem Glogarem. Pod jeho vedením jela jako osmiletá svůj první závod. Později se jí ujal Jaroslav Sadílek, který ji naučil vysoké skoky. Sadílka vystřídala Míla Nováková, s níž nadějná krasobruslařka závodila v cizině a která na ni měla velký vliv.

V roce 1963 se Mašková kvalifikovala na zimní olympijské hry v Innsbrucku. Její hvězda stoupala vzhůru a sportovkyně sbírala jednu medaili za druhou – pět let za sebou se stala mistryní ČSSR. Kariérní vrchol přišel v roce 1968, kdy na mistrovství Evropy ve švédském Västerå­s získala zla­to.

V osobním životě Mašková ale tak spokojená nebyla. Doma panovala dusivá atmosféra, kterou sportovkyně nezvládala. Její maminka totiž před Hančiným narozením prožila tragédii. Její první manžel, který byl duševně nemocný, v záchvatu ubil kladivem jejich dvě malé děti a sám se poté oběsil. Hančina maminka se po návratu domů psychicky zhroutila. Po nějaké době se znovu vdala, ale na Hanku, která vzešla z tohoto vztahu, se nezdravě upnula.

Na vrcholu kariéry se Mašková rozhodla ukončit svou kariéru. Se sportem totiž nešel dohromady bohémský život, jenž začala vést se svým přítelem, textařem Jiřím Štaidlem. Když se navíc dozvěděla o jeho záletech, umanula si, že zkusí štěstí v Americe. Tam se skutečně dostane a bruslí v lední revue Holiday on Ice. Hanka je spokojená, protože se jí daří a zároveň uniká tlaku z matčiny strany. Jenže její radost nemá dlouhého trvání. 31. března 1972 ve Francii nezvládne zatáčku a zemře po střetu s kamionem. V pouhých dvaadvaceti letech.

Související články

Další články