Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Nela Slováková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Smutná zpráva: Zemřel režisér Vojtěch Jasný, bylo mu 93 let

Zdroj: profimedia.cz
+ Další fotografie
sbohem
Ve věku 93 lez zemřel režisér a scénárista Vojtěch Jasný. Smutnou informaci přineslo Slovácké divadlo Uherské Hradiště prostřednictvím Facebooku. K jeho nejslavnějším dílům patří film Všichni dobří rodáci z roku 1968. Okolnosti jeho úmrtí sledujeme.

Nebyl jen režisér a scénárista, ale také odbojář. Jeho film Všichni dobří rodáci s Radkem Brzobohatým byl dlouhá léta trezorovým filmem. Mimo jiné natočil také film Až přijde kocour s Janem Werichem.

„Právě jsme se dozvěděli, že zemřel pan režisér Vojtěch Jasný. Ten, který natočil takové klenoty, jako Až přijde kocour s Janem Werichem či Všechny dobré rodáky s Radoslavem Brzobohatým. Před časem jsme se s panem režisérem potkali. Hráli jsme Rychlé šípy v Přerově a byl u toho i on. Pořád na tu jeho dětskou radost, s jakou Mirka Dušína a jeho kamarády sledoval, vzpomínáme. A vzpomínat nepřestaneme,“ stojí na Facebooku Slováckého divadla Uherské Hradiště.

Prvním jeho samostatným filmem byly Zářijové noci z roku 1956 podle divadelní hry Pavla Kohouta. Následovalo šest filmů, z nichž tři, spojené do volné trilogie, tvoří jeho největší vklad do historie české kinematografie.

Z politický důvodu se rozhodl odejít do exilu. Sedmdesátá léta vyplnil prací především pro západoněmeckou televizi. V té době se mu podařilo natočit i několik celovečerních filmů. V roce 1969 byl za film Všichni dobří rodáci oceněn na Mezinárodním filmovém festivalu v Barceloně. Za svá díla sbíral ocenění i na dalších prestižních mezinárodních festivalech.

Vojtěch Jasný byl i vysokoškolský pedagog, působil na vysokých školách ve Vídni, Salzburgu, Mnichově a New Yorku. Své vzpomínky shrnul na konci devadesátých let do knihy Život a film.

Podrobnosti o jeho úmrtí sledujeme.

Související články

Další články