Kdykoliv se dívá na jeden z klenotů českého filmu, komedii Na samotě u lesa, vrátí se režiséru Jiřímu Menzelovi bolestné vzpomínky. V průběhu natáčení mu totiž zemřel tatínek.

Smutná zpráva přišla zrovna v den, kdy Menzel režíroval scénu, ve které se chystá děda Komárek v podání Josefa Kemra (†72) na pohřeb svého dobrého kamaráda.

„Uprostřed natáčení mi umřel tatínek. Na jaře ho stihla mozková mrtvice. Několik měsíců se trápil a smrt pro něj byla vysvobození. Ráno jsem byl na cestě ke Komárkově chalupě, když má sestra o tom zavolala zprávu do štábu. Přijel jsem k chalupě, kde mi to řekli,“ vzpomíná Menzel, který se nyní sám zotavuje z vážných zdravotních problémů, ve své knize Rozmarná léta.

Nebylo to náročné pouze pro Jiřího Menzela, ale pro celý štáb. „Všichni byli smutní, že mi umřel tatínek. Děti dokonce plakaly. Filmovat jsme museli. Zvláštní náhodou jsme právě ten den točili scénu, kdy se děda Komárek v černých šatech vypravuje na pohřeb a komentuje neodkladnost lidské smrti,“ uzavřel oscarový režisér.