Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Nela Slováková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Smutná smrt Mirečka: Marcela (40) chtěla být se synem, zakázali jí to. Slova odbornice

pochybení
Případ smrti malého Mirečka otřásl celým Slovenskem. Jeho matka Marcela (40) z Komárna si stěžovala na přístup nemocnice. Podle ní došlo k pochybení ze strany nemocničního personálu, když ji k umírajícímu synovi nechtěli pustit. Nyní se vyjádřila odbornice a popsala, na co mají pacienti a jejich rodiny právo. Nemocnice, kde chlapec o víkendu zemřel, se brání a tvrdí, že udělala vše, co bylo v jejích silách.

Mireček se paní Marcele narodil předčasně už ve 27. týdnu. Chlapec vážil 1180 gramů a měřil 37 cm. I přesto se ale narodil zdravý. Komplikace nastaly ve chvíli, kdy začali lékaři dávat Mirečkovi umělé mateřské mléko, paní Marcela vlastní neměla. „Bohužel jsem ze stresu kolem jeho narození neměla mlíčko, a tak mu začali dávat umělé,“ vysvětlila slovenským médiím.

Pochybení lékařů

V té chvíli došlo podle ní k pochybení, protože i odborníci tvrdí, že u nedonošených dětí by se mělo preferovat podávání dárcovského mateřského mléka. „Jelikož to snižuje riziko nepřijetí a komplikací s trávením na minimum,“ uvádí Mirečkova maminka. Chlapci bylo poté diagnostikováno vážné onemocnění střev – nekrotizující enterokolitida.

Když začaly 11měsíčnímu chlapečkovi zbývat poslední hodiny života, lékaři o tom paní Marcelu informovali. K umírajícímu synovi ji ale nepustili. "Nikdy jim neodpustím tu nehumánnost, nelidskost, arogantnost a hyenismus odepřít matce být s umírajícím dítětem. Nemohla jsem trávit s Mirečkem jeho poslední hodiny,“ popsala nejhorší chvíle svého života zdrcená paní Marcela.

Právo rodiny

O případ se začala zajímat už i ministryně zdravotnictví Andrea Kalavská. „Ministryně zdravotnictví Andrea Kalavská vyjadřuje lítost nad tímto případem, vedení nemocnice požádala o vysvětlení postupu,“ uvádí mluvčí Zuzana Eliášová.

Prezidentka Asociace na ochranu práv pacientů Mária Lévyová se domnívá, že šlo o hrubé porušení práv matky a jejího dítěte. „U umírajícího je pravidlo neomezeného přístupu návštěv. Právo dítěte je jasně definováno v chartě práv pacientů. Rodič má právo být s dítětem do šesti let. U umírajícího dítěte to platí dvojnásob,“ uvádí Lévyová.

„I když dítě leželo na ARO, vždy je tu lidskost, přístup by měl být umožněný. Došlo k selhání etického a lidského přístupu, což mi je velmi líto,“ doplnila šéfka asociace.

Nemocnice se brání

Dětská nemocnice v Bratislavě se ale brání a nařčení matky odmítá. „Celých 11 měsíců byla matka dítěte ubytovaná v nemocnici a vždy i mimo určené hodiny, když to situace umožnila, byla u svého dítěte,“ řekla mluvčí Národního ústavu dětských nemocí. Nemocnice si stojí za svým a obvinění matky vnímá jako lživé.

Související články

Další články