Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Šmucler předpověděl zrušení roušek venku: Politiky naštvalo, že jsem je s oznámením předběhl

Šmucler předpověděl zrušení roušek venku: Politiky naštvalo, že jsem je s oznámením předběhl
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 10 fotografií
OCHRANA
Když minulý týden Roman Šmucler (50) oznámil, že si na Ústředním krizovém štábu odsouhlasili konec povinného nošení roušky na veřejnosti na 17. května, radost lidí netrvala dlouho. Vzápětí se totiž proti tomu ohradili ministři vnitra i zdravotnictví. Pár dnů na to ale Jan Hamáček s Andrejem Babišem začali říkat zase úplně něco jiného a nakonec opatření skončí jen o osm dnů později. Jak na vládní kejkle zareagoval Šmucler, který politikům rozbil bábovičky?

Hádka

Prezident stomatologů a člen Ústředního krizového štábu Roman Šmucler od začátku říká, že roušky plní funkci symbolu, jinak spíš lidem ubližují (různé kožní vyrážky a zhoršení dýchání) a povinnost je nosit je zbytečná. Proto byl rád, když se podle jeho slov dohodlo, že sedmnáctého května, kdy končí nouzový stav, skončí i povinné nošení roušek.

To ale okamžitě odmítli Adam Vojtěch a Jan Hamáček s tím, že je na uvolnění takového opatření ještě moc brzy. Po pár dnech je ale zase vše jinak, příkaz venkovního nošení roušek skončí 25. května

Čtěte také: Hamáček a Vojtěch odmítli konec roušek

Prymula politikaří

„Zaregistroval jsem, že pan premiér a pan Hamáček teď v podstatě říkají to samé, co já. Venku nosit roušky je zbytečnost, jen v uzavřených prostorách a v MHD, uvedl pro eXtra.cz Šmucler, kterého ale nakonec úplná změna názorů prakticky z hodiny na hodiny na hodinu potěšilo a uvolnění opatření vítá.

Jak podle něj celá aféra vůbec vznikla, kdy jeho oznámení hned vláda dementovala, aby o pár dní později přijala prakticky to samé?

„Udělal jsem jedinou věc, a to, že jsem na Ústřední krizový štáb, na takzvanou Radu poskytovatelů, přinesl dokument ministerstva zdravotnictví, v němž stálo, že roušky by měly přestat být na veřejnosti povinné s koncem nouzového stavu. To datum jsem si tedy nevymyslel já, ale lidé ministra Vojtěcha, který se proti tomu vzápětí ohradil. Chtěl jsem tehdy, abychom se k tomu na Radě nějak postavili,“ vypráví.

Čtěte také: Roman Prymula: Roušky venku sundáme možná o 14 dní dříve

Překazil jim PR

K mému velkému překvapení proti tomu nikdo neřekl ani popel, naopak zazněly hlasy, že to je jasné, a šlo se dál. A to tam byl i Jan Hamáček i náměstek zdravotnictví Roman Prymula. Rada o tom hlasovala a odsouhlasili jsme si to. Ale jsme jen poradní orgán, snad bylo každému jasné, že takové opatření musela nakonec přijmout vláda,“ popisuje Šmucler.

Ten chápe, proč se proti němu ministři ohradili a nyní najednou rozhodli stejně. Jen aby se neřeklo, termín drobně posunuli. Podle něj jim překazil nachystané marketingové plány.

„Na lidi to dělá dojem, že to měli politici připravené tak, že to v určité fázi dají lidem jako dárek a když jsem to řekl já, tak měli pocit, že ten dárek šel za mnou a za doktory a ne za nimi. Od začátku ale říkám, že z toho nesmíme dělat politikum. Musí to zůstat striktně odborné,“ dodal zubař s tím, že s Janem Hamáčkem i Adamem Vojtěchem je vyjma řešení roušek příkladná spolupráce, přijímají nápady zvenčí a zároveň oba drží slovo.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy