Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Smrtka z pohádky Honza málem králem: Jaký byl život Valerie Kaplanové (†81)?

Zdroj: archiv ČT
+ Dalších 20 fotografií
Pohádka
Mladí lidé si ji pamatují především jako trhlou babičku od Škopků. Valerie Kaplanová (†81) byla v mládí ale skutečně nádherná žena. Skoro celý svůj život hrála v divadle. Proslavila ji ale i legendární Smrtka v pohádce Honza málem králem. Jaká byla ale herečka ve skutečnosti?

Valerie Kaplanová se narodila 12. září 1917 v Hlinsku. Dětství ale prožila ve Vídni, kde měl její tatínek práci. Velké slávy se dočkala na divadelních prknech. Od roku 1961 až do svého skonu byla členkou Východočeského divadla v Pardubicích.

Mezi její nejpopulárnější role patří smrtka v pohádce Honza málem králem z roku 1977. Tam s kosou na zádech proháněla Jiřího Korna.

V 90. letech minulého století zářila také jako legendární Bába Tutovka, kdy se stala tváří populární televizní hazardní hry. Jeden čas dokonce moderovala hitparádu Eso místo Terezy Pergnerové.

Nejmladší diváci si ji pamatují jako trhnou babičku od Škopků. Objevila se v Troškově komedii Slunce, seno a pár facek a v pokračování s názvem Slunce, seno, erotika.

„Valerie byla úžasná baba. Byla to naše pusinka, byla s ní ohromná psina. Nezkazila žádnou legraci a byla k neutahání! My už padali na hubu a ona měla obrovskou výdrž. Od rána do rána jela v jednom kuse a byla velice společenská. Při životě ji držel jen rum a cigareta. A když už opravdu musela jíst, tak si v kuchyni nebo v restauraci poprosila o to nejtlustší maso, co tam měli,“ uvedl Zdeněk Troška v knize Petra Macka "Slunce, seno, 30 let.

Kaplanová odešla v roce 1999. V 81 letech prohrála boj se zákeřnou rakovinou.

Související články

Další články