Mrazivá zima sužuje celé Česko. A tento týden má být vůbec nejkrutější. Hrozí tak další oběti na životech. V Ostravě na následky krutých mrazů zemřeli v posledních dnech tři bezdomovci nezávisle na sobě. Jednalo se o dva muže ve věku 34 a 43 let a padesátiletou ženu.

„Česko zažívá nejchladnější pracovní týden letošní zimy – kvůli studenému severovýchodnímu proudění a jasným nocím po ránu měříme v mrazových kotlinách až –25 °C, v nížinách až –18 °C. Také nejvyšší odpolední teploty jsou jen mezi –12 až –7 °C. Naši pocitovou teplotu neboli wind chill snižuje mírný až čerstvý vítr. Takže se při teplotě na teploměru –10 °C pocitově cítíme na –18 °C. Studený vzduch se sem dostává kolem tlakové výše Hartmut, která má svůj střed nad Skandinávií,“ vysvětluje situaci meteoroložka Dagmar Honsová pro eXtra.cz. „Silné mrazy potrvají do konce pracovního týdne,“ dodává. Podívejte se na mapy v galerii, jak bude právě u vás!

Tuto sobotu se teploty budou přes den pohybovat mezi 0 až 4 °C, v noci kolem – 4 až – 8 °C. Neděle už se bude přes noc pohybovat mezi –2 až –6 °C a den bude také teplejší. Dočkáme se až 7 °C, snad tedy brzy opravdu roztajeme.

„O víkendu počasí u nás začne ovlivňovat tlaková níže se středem nad Velkou Británií a začne k nám proudit teplý vzduch od jihozápadu, takže v příštím týdnu zřejmě v maximech naměříme až 10 °C. Čeká nás opět velký teplotní skok,“ tvrdí Honsová.