Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Smrtící byznys s umělým oplodněním: Ženu z Brna zabil odběr vajíček, případů je víc

Smrtící byznys s umělým oplodněním: Ženu z Brna zabil odběr vajíček, případů je víc
Zdroj: Profimedia.cz
Odběr vajíček
Mladá žena si pro darování vajíček vybrala jednu z brněnských reprodukčních klinik, po zákroku však zemřela. Její tragická smrt pomohla odhalit, že případů se zdravotními komplikacemi je mnohem víc. Některé ženy skončily po odběrech v nemocnici, jiným kliniky za mlčení zaplatily.

Jedna žena po odběru vajíček zemřela, druhou lékaři jako zázrakem ze spárů smrti zachránili. Dvojice doktorů z reprodukční kliniky v Brně stanula před soudem, podle obžaloby totiž zdravotní stav obou žen po zákroku podcenili.

Původně jim za usmrcení a těžké ublížení na zdraví z nedbalosti hrozilo šest let v žaláři. Soud je však osvobodil, zatím nepravomocně.

O případu v úterý informoval deník Právo. Policisté ho začali vyšetřovat na základě trestního oznámení od přítele zesnulé. Zároveň tento týden vyšlo najevo, že komplikace na reprodukčních klinikách nejsou ojedinělé. Podobnou kauzou se už zabývala i policie v Praze

Pět žen ze stejné reprodukční kliniky skončilo kvůli silnému vnitřnímu krvácení do několika hodin po zákroku v nemocnicích. Některé dokonce přišly o vaječníky.

Peníze za mlčení

Údajně má jít o špičku ledovce, podle zdroje Práva mají kliniky běžně poškozeným platit za mlčenlivost. „Tady ovšem platí, že kde není žalobce, není ani soudce. Ostatně i v tom brněnském případu klinika ženu v jednom a pozůstalé ve druhém případě finančně odškodnila, přičemž součástí dohody byla i mlčenlivost na straně odškodněných,“ uvedl zdroj listu.

Vyšetřování zastavila i pražská policie, jelikož nebylo zjištěno pochybení takového rozsahu, aby se dalo označit za trestný čin

Soudní znalci navíc uvádějí, že rizika odběru vajíček jsou podobná jako u jiných chirurgických zákroků a pacientky jsou před jejich provedením informovány. Obě strany prý vždy podepisují podrobný informovaný souhlas. Zároveň se shodují, že zdravotní stav po zákroku by měl být bedlivě sledován.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy