Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Smrtelný hřích: čtěte oceňovaný temný debut

Smrtelný hřích: čtěte oceňovaný temný debut
Zdroj: Deposit photos
Knihy

Prorazit v detektivním žánru není snadný úkol, a ještě obtížnější pro spisovatele ze skandinávských zemí – v konkurecni Jo Nesbo, Camilly Lackberg nebo Yrsy Sigurdardóttir je každá novinka porovnávána s opravdovými mistry/němi oboru. O to víc vynikne titul, který si okamžitě po svém vydání získá přízeň čtenářů i odborné veřejnosti – debutové autorce Marii Grunt se to se jejím temným thrillerem Smrtelný hřích (Metafora) povedlo. Nejen, že se kniha okamžitě vyšvihla na špičky pordejních žebříčků, ale byla nominována na nejlepší krimi debut roku.

Trpělivost přetekla, na pokání je pozdě

A pokud jsou čtenáři u Seveřanů zvyklý na pořádnou dávky depresí, psychických problémů a brutálních vražd, Smrtelný hřích na tuto tradici úspěšně navazuje. Když se na pobřeží ostrova objeví nejprve mrtvola mladé dívky a brzy na to další je brutálně zavražděna místní bohatá obchodnice s cennými knihami, vyšetřování mezi úmrtími brzy odhalí spojitost a se rozbíhá. Ústřední dvojice vyšetřovatelek rozhodně není ukázkovým příkladem odpovědných, moudrých a zodpovědných policistek, které by člověk chtěl potkávat v ulicích. Sanna a Eir jsou svými naprostými protiklady a jejich spolupráce není bez zádrhelů, navíc si každá nese z minulosti vlastní břímě a zápasím s ním po svém (ať už zarputilostí a uzavřeností nebo hrstmi léků). Děj se navíc odehrává na odlehlém ostrově, jehož obyvatelé jsou správně seversky uzavření a v místní komunitě je překvapivě spousta místa na malá i velká tajemství.

Ještě temnější severská temnota z pera něžné spisovatelky


Čtenáři se mohou těšit na pořádnou dávku napětí, typicky strohé a syrové severské konverzace i na skvěle vykreslené prostředí ostrova a vedlejších postav. Maria Grundová ve samém psaní uplatňuje skvělý smysl pro detail a jednoduchý jazyk, který skvěle sedí k postavám i ději. Smrtelný hřích by si neměli nechat ujít nejen fanoušci detektivek, ale každý, kdo má rád knihy, které jej nejen nutí číst dlouho do noci ale o knize pak ještě dalších několik dní přemýšlet.

„Vzrušující, silný a dobře napsaný debut!“ – hodnocení na Goodreads.com

Knihu zakoupíte na www.grada.cz. Další knižní inspiraci nejen ze severu naleznete na stránkách nakladatelství Metafora a na jeho stejnojmenných sociálních sítích (@nakladatelstvimetafora).

Další články

Nejnovější kauzy