V noci ze soboty na neděli došlo v Londýně k masakru nevinných osob. Skupina džihádistů nejprve přijela do centra Londýna v dodávce, ze které pak vystoupila a s noži v ruce prošla pěší zónou a napadala bezbranné civilisty v blízkých barech a hospodách. Britští novináři nyní zveřejnili první snímky obětí teroristického vraždění.

Zabita při útoku islamistů

Prvním uveřejněným jménem z obětí je Kanaďanka Christine Archibald, která byla v Londýně na dovolené. Podlehla rozsáhlým zraněním. "Zemřela v náručí zoufalého snoubence. Je zničen na milion kousků. Držel ji a sledoval, jak mu v rukou umírá,“ uvedla podle agentury AP na Facebooku sestra snoubence Cassie.

Výčet zraněných

Jedním ze zraněných je Daniel O'Neill (23). Jeho matka novinářům řekla, že se její syn šel jen na krátký moment před bar nadechnout čerstvého vzduchu. V ten okamžik přišel neznámý muž a se slovy „tohle je za mou rodinu, tohle je za Alláha“ mu bodl mu nůž do břicha. Daniel leží na jednotce intenzivní péče. Do konce života jeho tělo bude hyzdit obrovská jizva, která se táhne od břicha až po záda. Jeho příběh přinesl list Daily Mail.

Geoff Ho, editor Londýnských listů, byl taktéž pobodán nožem, když pomáhal vyhazovači, který se pokoušel zneškodnit jednoho z džihádistů před klubem. Přes to, že Ho ovládá bojová umění, skončil také na jednotce intenzivní péče. Naštěstí podle lékařů má naději, že se zcela uzdraví.

Oliver Dowling (32) upadl do kómatu krátce po útoku. Podstoupil čtyřhodinovou operaci poté, co byl pobodán do krku, obličeje a břicha. Jeho stav by se měl postupně zlepšovat. Útočníci prý nezasáhli žádný z důležitých orgánů. Stav jeho přítelkyně, se kterou v baru byl, je zatím neznámý.

Candice Hedge, původem z Austrálie, byla také pobodána do krku. Teroristé jen zázrakem nezasáhli žádné důležité tepny či krkavici. Candice tak útočníci zanechali na místě činu mimo přímé ohrožení života. Tato statečná žena si podle lékařů zachovala dobrou náladu a po psychické stránce je v pořádku.

Další obětí je Andrew Morrison, který se vracel domů po sledování finále Ligy mistrů. V tu chvíli ho napadl jeden z útočníků. Podle online vydání deníku The Guardian vyvázl jen s lehkými zraněními a bude v pořádku.

V Londýně dále platí nejvyšší pohotovost. Ulicemi města procházejí ozbrojené čety policistů, probíhají zvýšené kontroly civilistů, celé město truchlí za oběti sobotního útoku… Britové jsou odhodlaní a vyjadřují si vzájemnou solidaritu, přesto je na každém rohu strach a napětí. Všichni tak nějak tuší, že to zřejmě nebyl poslední čin teroristů…