Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Tomáš z Brna

Nejnovější kauzy

Smrt střelnou zbraní: Co se děje s člověkem, když se kulka zavrtá do těla?

Zdroj: Profimedia.cz
SERIÁL EXTRA
Jaké pocity zažívá umírající člověk, když si uvědomí, že jeho život končí? Touto otázkou se zabývají nejen filozofové po celá staletí a občas napadne každého z nás. Smrt přichází v mnoha podobách. Ať už je její příčinou srdeční infarkt nebo utonutí, nebo dokonce střelnou zbraní, jedno má společné - způsobí ji akutní nedostatek kyslíku v mozku. Pokud se z jakékoli příčiny zastaví průtok čerstvě okysličené krve do mozku, člověk ztrácí vědomí a tělo pomalu umírá...

Jednou ze smrtí, která může být hodně nepříjemná, je smrt střelnou zbraní. Lidé se jí obávají nejen, když zuří válka. Ale třeba i z důvodu, že se připletou do nějakého ozbrojeného konfliktu, kterým může být "obyčejné" přepadení na ulici... A co že se děje s lidským tělem, když někdo zmáčkne spoušť a kulka opustí hlaveň zbraně a skončí v těle? Zeptali jsme se lékaře Jiřího Jedličky.

"Rychlost vykrvácení se odvíjí od místa a rozsahu poranění," vysvětluje odborník, že to, že člověk je postřelen, ještě nemusí znamenat nutně smrt. "Například při přetětí aorty, největší a nejdelší tepny v těle savců, může smrt přijít během několika málo sekund, ovšem na druhou stranu pokud kulka zasáhne "jen" menší tepny nebo žíly, může vykrvácení trvat až hodiny. Nejvíce zásobena krví jsou játra a ledviny. Průstřel těchto orgánů je většinou fatální. Končí velmi rychle hemoragickým šokem, vykrvácením do dutiny břišní (peritoena) či retroperitonea v případě postřelení do ledvin. Dochází k centralizaci oběhu a tím oddálení dekompenzace hemoragického šoku. Tělem cirkuluje asi 5 až 6 litrů krve, první příznaky šoku se dostavují individuálně podle somatotypu jedince," popsal odborník s tím, že pokud by šlo třeba o průstřel hlavy, smrt nastává prakticky okamžitě.

Pokud tělo zasáhne kulka ze zbraně, navíc třeba na několika místech, závažným problémem je vykrvácení. "Se ztrátou 750 mililitrů se obyčejně projeví první příznaky šoku, po ztrátě 1,5 litru - ať už vnitřním nebo vnějším krvácením - se dostaví pocit slabosti, žízně, neklidu, úzkosti a zrychlí se dýchání. Po 2 litrech oběti začínají pociťovat závrať, zmatení a eventuálně opadnou do bezvědomí," dodal lékař.

Seriál Smrt ve vteřinách:

1. díl - Máte strach, že zemřete? Klinická smrt je příjemná, říká český psychiatr

2. díl - Když zabíjí rakovina: Která z nich je nejbolestivější?

Související články

Další články