Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

Smrt nejlaskavější dámy: Zemřela hvězda Televizních novin Eva Jurinová (†67)

Eva Jurinová
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 3 fotografie
ÚMRTÍ

Česko zasáhla velmi smutná zpráva. Zemřela totiž jedna z nejlepších českých televizních moderátorek historie a hlas linky B pražského metra Eva Jurinová (†67). Moderátorce bylo pouhých 67 let.

Začátky

Eva Jurinová pocházela z Ostravy, kde také po absolvování žurnalistky na pražské Karlově univerzitě před 46 lety zahájila kariéru v ostravském studiu Československé televize.

Po pěti letech ale přešla do Prahy, kde jedenáct let působila jako redaktorka. Mezi roky 1989 a 1991 pak moderovala relaci Deník.

Po revoluci si zkusila pozici šéfredaktorky novin a rádio, od 7. března 1994 pak začala její krátká, ale závratná kariéra hvězdy hlavní zpravodajské relace Novy.

Hvězda Novy

„U mě příchod na Novu proběhl jak z romantického slaďáku během pár dnů. V té době jsem byla na volné noze. Nečekaně zazvonil telefon a v něm věta: ‚Dobrý den, vážená paní Evo, nechtěla byste se stát moderátorkou našich Televizních novin Hned pro vás pošleme vůz a prosíme o schůzku.‘ Vzala jsem si pár dnů na přemýšlení a zbytek už je zřejmý,“ popsala pro eXtra.cz své začátky na Nově Eva Jurinová.

V Televizních novinách tvořila moderátorský pár se Zbyňkem Merunkou a její laskavý a kultivovaný projev si zamilovaly miliony diváků. Když se o pět let později Vladimír Železný ve zlém rozešel s americkým investorem stanice a televizi si uzmul pro sebe, dvojice ho odmítla následovat.

Od roku 2000 dělala následujících jedenáct let tiskovou mluvčí pražské nemocnice Motol, po neshodách s dosavadním ředitelem Jakubem Ludvíkem ale nedobrovolně skončila.

Politika

Poté působila v televizi Metropol, na TV Pětka a dalších médiích. Zároveň se ale hodně angažovala v pořádání kursů mediálního vystupování managerů i umělců, vyučovala také obor moderování na Vyšší odborné škole herecké.

V roce 2016 kandidovala v obci Sadská na Nymbursku v komunálních volbách, nakonec se také stala starostkou. Po kritice a konfliktech ale po dvou letech odstoupila.

Loni se s manželem přestěhovala zpátky do Prahy, za místo svého nového bydliště si zvolili Vinohrady. Ještě koncem roku Eva Jurinová se spoustou přátel čile komunikovala, některým se ale svěřila i s tím, že jí není nejlíp. Nijak své obtíže ale nespecifikovala.

ČTĚTE TAKÉ: Jak Eva Jurinová kritizovala současné politiky?

Mám mozek vejpůl z TV, zlobila se

„Přestože jsem senior, pořád ostatní učím mluvit. Je to jediné, co opravdu umím. Někdy mám pocit, že bych ještě jednou ráda řídila aspoň měsíc zpravodajskou redakci. Potřebuji si dokázat, že bych to zvládla. Přesně vím, jak na to a rozčiluju se doma nad tím, jak se ve stanicích porušují elementární základy povolání. Na vedoucích pozicích tam nejsou způsobilí lidé a do éteru mluví lidé s hlasy, kteří mi vždy rozříznou mozek vejpůl,“ prozradila nám loni v srpnu.

Královna platformy 18+ Kafuu: Plním zvláštní touhy fanoušků, chtěli po mně i to, abych škrundala, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy