Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

Smrt Mariána Labudy: Spadla mu hlava, myslela jsem, že hledá klíče, říká vdova

Nerozlučná dvojka z ikonické české komedie.
Zdroj: se souhlasem Česká televize
+ Další 3 fotografie
VÝROČÍ NAROZENÍ

Oblíbený slovenský herec Marián Labuda by oslavil 77. narozeniny. Legendární Pávek z filmu Vesničko má středisková je už ale tři roky po smrti. Do hereckého nebe odešel náhle, dokonce byl oživován na ulici před vlastním domem, bohužel už mu ale nešlo pomoci.

Herec Marián Labuda vystudoval Vysokou školu múzických umění v Bratislavě. Už během studií hrál ve Slovenském národním divadle a dokonce se zasloužil o vznik generačního Divadla Na korze. Spolupracoval i s českými scénami, jako bylo vinohradské divadlo, Národní divadlo či zlínské Městské divadlo.

Marián Labuda byl jako Karel Pávek

Televizní debut si Marián Labuda odbyl už v roce 1964. Charismatický a velmi vtipný herec pak o více než dvacet let později zazářil v kultovním snímku Vesničko má středisková, kde ztvárnil řidiče a pracovníka JZD Karla Pávka. Role mu naprosto sedla a film byl dokonce nominován i na Oscara.

Režisér Jiří Menzel byl tehdy s Labudou velmi spokojený, a tak ho často obsazoval i do svých dalších snímků. Labuda si tak zahrál ve filmech Konec starých časů, Žebrácká opera či Obsluhoval jsem anglického krále. Objevil se i v pohádkách Lotrando a Zubejda či Anděl Páně 2, což byla ale jeho úplně poslední role.

Labuda, který získal státní vyznamenání a je držitelem Českého lva, prožil kus svého života s manželkou Vierou, s níž se seznámil ve Vojenském uměleckém souboru. Společně mají syna Mariána Labudu mladšího, který se potatil a je také hercem.

Jak zemřel Marián Labuda

Marián Labuda v soukromí bojoval se zdravotními problémy, měl nadváhu, trpěl cukrovkou i vyšším krevním tlakem. V roce 2005 dokonce způsobil dopravní nehodu, při které zemřely dvě ženy, z níž vyvázl s podmínečným trestem.

V roce 2016 utekl hrobníkovi z lopaty, o dva roky později už se mu to ale nepovedlo. „Udělala jsem mu snídani, dal si kávičku, a dokud jsem vařila, luštil křížovky,“ vzpomíná pro slovenský list Nový čas na jeho poslední den Labudova manželka Viera.

„Odpoledne jsem se chystala do obchodu. Nešel si lehnout jako obvykle, chtěl mě zavézt autem, abych se netahala s taškami. Jakmile si v garáži sedl do auta, spadla mu ruka i hlava. Myslela jsem si, že hledá klíče,“ dodala.

V té době začal boj o jeho život. „Vytáhla jsem ho z auta, položila na zem. Naštěstí šli kolem turisté. Mladík manželovi mačkal hrudník, já mu dávala umělé dýchání. Sanitka přijela asi po 20 minutách a Mariána oživovali ještě 40 minut. Neúspěšně, povzdechla si Labudová.

Související články

Další články