Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Smrt hudebního krále: Zemřel Ladislav Štaidl (†75), parťák Gotta i expřítel Bartošové

Ladislav Štaidl v roce 2009 začal bojovat o syna.
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 13 fotografií
NEKROLOG
Už delší dobu se potýkal se zdravotními problémy, přesto je odchod tohoto všestranného hudebníka pro jeho přátele a známé šokující: zemřel Ladislav Štaidl (†75), velký hudební boss, který měl spolu s Karlem Svobodou (†68) největší podíl na úspěchu Karla Gotta (†80). Přečtěte si v rozsáhlé vzpomínce na Mistra, co vše přes krátkou kariéru dokázal, výčet jeho úspěchů je neuvěřitelný. O jeho úmrtí informoval první server Blesk.cz.

Ladislav Štaidl uměl odejít v nejlepším

Ladislav Štaidl (†75) je pro některé spojený především s Ivetou Bartošovou (†48), během jejichž chvílemi tragickokomickém vztahu se narodil syn Artur (24). Kromě něj ale truchlí i dcera Karolína (38) a další dva synové Jan (44) a Jiří (46).

Bylo by však vysoce nespravedlivé na něj dnes myslet hlavně (nebo jen) v této souvislosti. Především měl od přírody neuvěřitelný dar skládat, textovat, hrát, zpívat, šéfovat orchestru doprovázejícímu Karla Gotta a podobně.

Byl jedním z mála, který se nerozpakoval před více jak třiceti lety znenadání opustit showbyznys a nikdy se do něj nevrátil. Jako by ho ze dne na den přestal bavit. A to přesto, že v něm a převážně v písních, které mohou přetrvat staletí, nechal obrovskou a nesmazatelnou stopu.

Karel Gott a podpora od otce Štaidla

Vraťme se ale o mnoho let dříve. Pozdější kytarista, pianista, dirigent, skladatel, textař, zpěvák a podnikatel (mnoho dalších jeho umů jsme kvůli místu museli vynechat) se narodil 10. března 1945 ve Stříbrné Skalici do rodiny, kde se nikdy úplně nestrádalo.

Když už byl dospělý a s bratrem Jiřím (†30) a kamarádem Karlem Gottem (†80) potřebovali finančně pomoci, byl to právě jeho otec, který mohl tehdejším chlapcům trochu umést cestičku. Jako taxikář si to mohl dovolit, navíc měl kontakty. Čímž ale nechceme vůbec naznačit, že mladému Ladislavovi pomohla „tlačenka“. Nebýt jeho talentu a téměř geniality, nikdy by ho papá k úspěchu nepostrčil.

Od dvanácti let studoval malý Láďa klavír a kompozici v soukromé škole profesora Františka Kubelíka, strýce slavného Rafaela Kubelíka, a k hudbě ho to tíhlo i po pubertě, během které se naučil na kytaru. Po maturitě pak chvíli hrál v kapele Crazy Boys Mikiho Volka. Jeho ambice ale byly už tehdy větší.

Seznámení s božským Kájou

Ladislav již ve svých osmnácti, v roce 1963, začal s bratrem působit v legendárním Semaforu, kde se oba hned seznámili s budoucím Zlatým slavíkem. Když pak Gott legendární scénu opustil, založili si všichni tři divadlo Apollo, pro nějž se jim podařilo jako spolupracovníka získat například i Karla Svobodu

Štaidl už pod vlivem Jiřího Šlitra začal komponovat a už v jeho dvaceti zněl z rádia jeho první hit. Celkově napsal přes dvě stovky písniček, řadu jich s bratrem udělali pro Waldemara Matušku, samozřejmě pro Karla Gotta, ale i pro celou řadu ostatních tehdejších hvězd popmusic. Namátkou šlo o Hanu Zagorovou, Jiřího Korna nebo Helenu Vondráčkovou, později třeba i pro Dalibora Jandu a nakonec i pro Ivetu Bartošovou.

Tak například: může za text k songu Tam za vodou v rákosí, složil také hudbu například ke „Gottovu“ Trezoru, k písničce Dám dělovou ránu (známé také jako Bum, bum, bum), Kávu si osladím a k mnohým dalším.

Úspěch v televizi a ve Vegas

Ale to není zdaleka vše. Je také autorem hudby k šedesáti televizním i celovečerním filmům nebo seriálům. Opět kvůli nedostatku prostoru jen namátkou vybíráme: Kamarád do deště, Slavnosti sněženek, Hvězda padá vzhůru, Parta hic, seriály Zkoušky z dospělosti, Malý pitaval z velkého města nebo Chlapci a chlapi

Už v roce 1965 odjel na osm měsíců do Las Vegas, kam doprovázel Karla Gotta na jeho legendární angažmá. A hned poté si Štaidl vytvořil svůj vlastní orchestr. Ten později výhradně Gotta doprovázel na všechny jeho koncerty a Štaidl ho rozpustil až v roce 1987. A mimo republiku se spolu ocitli také v roce 1969 při takzvané cvičné migraci. Okolnosti jejího ukončení mají různou interpretaci; sami hudebníci ale tvrdili, že je sám režim uprosil, aby se vrátili.

ČTĚTE TAKÉ: 80 fotek ze života Karla Gotta a 80 důvodů, proč ho obdivovat

Skutečný český hudební boss

I když pro některé nepamětníky nemusí být úplně tou nejznámější osobou a přestože se slova o hudebním bossovi skloňují nejčastěji v souvislosti s Františkem Janečkem, někteří tvrdí, že tím skutečným byl právě Štaidl. Neexistoval umělec, který by s ním nechtěl dělat nebo kterému nedopomohl k nějaké práci.

Logicky také přišla ocenění. V roce 1984 získal se svým orchestrem Zlatou desku Supraphon za 4 miliony prodaných desek a o deset let později dostal diamantovou desku za 7,7 milionu prodaných nosičů se skladbami.

Porevoluční kritika a odchod

Za dob socialismu došlo k několika momentům, které později všestrannému hudebníkovi vyčítali: podepsání Anticharty nebo získání titulu Zasloužilý umělec. A objevila se i tvrzení, že komunistická StB ho měla vést ve svých seznamech jako spolupracovníka s krycím jménem Mistr. I tato kritika jeho působení v totalitním režimu vedla k tomu, že se otrávený stáhl do ústraní. Až v roce 2016 od Miloše Zemana převzal první porevoluční ocenění za svou hudbu, Medaili za zásluhy, což bylo v jeho případě státní vyznamenání za zásluhy o stát v oblasti umění.

Když se v roce 1992 zničehonic rozhodl skončit nejen se samotným Karlem Gottem, ale s celou branží, byl to pro všechny šok. Vlastně svůj odchod ani pořádně nevysvětlil. Hovořil jen o únavě. „Ani den jsem toho rozhodnutí nelitoval,“ vzpomínal později.

Se zpěvákem se ale při různých příležitostech dál rád setkával a když na podzim roku 2019 božský Karel zemřel, byl tak šokovaný, že žalem ze ztráty přítele ani nemohl mluvit.

Skandál s Darou Rolins

Jeho soukromí se často přemítalo. Ví se, že měl jedenáctiletý vztah s Jitkou Zelenkovou a šuškalo se také o tom, že mu jako dospívající (čtrnáctiletá!) dívka měla padnout do oka i Dara Rolins Ostatně to není žádný drb, napsal to do jedné ze svých knih. Samotnou zpěvačku však jeho tvrzení znechutila.

Kdysi si chtěl vzít Evu Pilarovou, dokonce spolu pár let žili. Když to pak napsal do své knihy Víno z hroznů, maminka Evy z toho dostala záchvat a zpěvačka se pak na Láďu zlobila, že to nikdy matce neřekla a ta z toho měla málem infarkt.

Jeho jedinou manželkou tak nakonec byla Áňa Štaidlová (vzali se v roce 1974), jak se ale v roce 1986 na scéně objevila nádherná a na první pohled nevinná Iveta Bartošová, zcela jí propadl.

Iveta Bartošová a ostuda s „únosem“

Začal jí pomáhat v kariéře, zplodili spolu i dítě, pak ale došlo k největšímu porevolučnímu skandálu, když od Štaidla odešla s jakýmsi Romanem Třískou, načež po návratu začala tvrdit, že ji vlastně ovlivnil a unesl (nápadně to připomínalo její pozdější tvrzení o únosu Zdeňkem Macurou (46), který žádným únosem přitom nebyl).

Celá republika se neuvěřitelně bláznivou šlamastykou královsky bavila, Ladislav Štaidl už tak moc ne.

Schylovalo se k rozchodu. Tomu se dvojice snažila zabránit, když se z pražské Apolinářské ulice přestěhovala do vily v Jevanech, kde se pokoušela najít nový pocit štěstí.

ČTĚTE TAKÉ: Osudoví muži Ivety Bartošové

Komplikovaný rozchod

Jenže nesoulad mezi dominantním Štaidlem a svéřepou Ivetou už byl na světě. Měli dost rozdílné názory. Ladislav chtěl, aby Iveta byla na plný úvazek matkou, ona se přesto za jeho zády domluvila s Karlem Svobodou na muzikálu Dracula, což oba životní kamarády pořádně rozhádalo.

Konfliktní názory zapříčinily, že zpěvačka od Štaidla po třinácti letech vztahu odešla s pocitem, že všechno zvládne i bez něj. Paradoxní je, že až dva roky poté došlo konečně došlo i k rozvodu s léta podváděnou manželkou Annou.

Později o Štaidlovi bylo veřejně slyšet už jen sporadicky. Napsal sice několik velmi úspěšných knih, jinak se ale příliš nevyjadřoval. I vůči Ivetě Bartošové, která se po útěku od něj začala v životě zamotávat a dělat problémy, což odnášel hlavně malý syn, si zachovával dekorum.

Artur Štaidl konečně zachráněn

V roce 2011 nakonec po všech jejích peripetiích pochopil, že takhle to dál nejde a získal syna do své péče. I díky tomu nakonec z Artura vyrostl slušný a sebevědomý mladý muž, který se tak o něco snáze vyrovnal i s matčinou sebevraždou v roce 2014.

Partnerka Míša

Ladislav Štaidl ale po odchodu Ivety dlouho sám nezůstal. Už na přelomu tisíciletí se dal dohromady se sympatickou a o třicet let mladší rehabilitační sestrou Míšou Novotnou, jejich vztah vydržel až do roku 2018.

O rok později na veřejnosti představil novou partnerku, uroložku Yvonu.

Boj s covidem

Začátkem ledna 2021 se objevily zprávy, že ve vážném stavu leží v nemocnici s covidem Tehdy všechny své přátele z branže vyděsil a ti mu přáli co nejrychlejší uzdravení.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy