Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině Jaromír Soukup

Smrt George Floyda zasáhla i Česko! Demonstrace proběhla na Staromáku: Slyšet byla hlavně angličtina

Smrt George Floyda zasáhla i Česko! Demonstrace proběhla na Staromáku: Slyšet byla hlavně angličtina
Zdroj: facebook/archiv Suzanne Wansley
+ Dalších 6 fotografií
Protesty
Občanské nepokoje kvůli smrti George Floyda a policejní brutalitě se roznesly i do některých evropských zemí a Česká republika není výjimkou. Asi tři stovky převážně mladých lidí vyšly na Staroměstské náměstí s úmyslem se k demonstracím přidat. Většina z nich byli cizinci.

Smrt George Floyda vyvolala v USA šílené demonstrace, při kterých se mnohdy někdo zranil nebo se ničil veřejný majetek. To nechtěli dopustit organizátoři klidného protestu, který proběhl v sobotu odpoledne na Staroměstském náměstí v Praze. Podobné demonstrace, mnohdy i méně klidnější, probíhají například ve Francii či Velké Británii.

Smrt George Floyda

Smrt George Floyda

Afroameričan George Floyd zemřel ve věku 46 let 25. května 2020 v americkém Minneapolis během zatýkání. Policii na muže zavolala obsluha obchodu, která se domnívala, že platí padělanými penězi. Jeden ze zasahujících policistů Derek Chauvin několik minut klečel Floydovi na krku. George jej prosil o život a opakoval, že nemůže dýchat. Policista toho nedbal a Floyd během zákroku zemřel. Tato událost v Americe rozpoutala vlnu protestů a demonstrací.

Na demonstraci byli hlavně cizinci

U demonstrantů v Praze je slyšet hlavně angličtina, což vede k tomu, že jsou to převážně cizinci. Na obličejích mají roušky s nápisy "Nemohu dýchat" v angličtině a nad hlavou nosí cedule s různými protirasistickými nápisy a hesly. Vykřikují také "Black Lives Matter", což znamená "na životě černochů záleží". Právě o tom byly i protesty v Americe.

Pražané rasističtí nejsou

Společně demonstranti na Staromáku poklekli a předčítala se jména obětí padlých pod rukama policistů. Zároveň se organizátoři akce nijak neopírali do Čechů žijících v Praze, od nich totiž žádné rasistické poznámky a urážky neslyší. Část protestujících se vydala přes Karlův most k americké ambasádě. Na vše měli organizátoři povolení a dohlíží na ně policisté.

Monika Bagárová dál kojí dvouletou dceru: Nevím, jak přestat!

Související články

Další články

Nejnovější kauzy