Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Smartwings propouští zaměstnance: Piloti jsou zadlužení za výcvik

Smartwings propouští zaměstnance: Piloti jsou zadlužení za výcvik
Zdroj: Facebook
+ Další fotografie
propouštění
Vlna propouštění dorazila i do leteckých společností. Jednou z nich je také Smartwings, jež propouští stovky svých zaměstnanců. Mezi nimi byli také piloti, kteří se nyní potýkají s finančními problémy.

Leteckou společnost Smartwings neminuly finanční problémy v důsledku koronaviru. Uchýlila se tak k ukončení některých pracovních poměrů se stevardy, provozními a administrativními pracovníky a také s piloty. Všichni se nyní hlásí na úřad práce.

Kromě zaměstnání ale ztratili také investici, kterou do něj vložili. Každý pilot totiž musí podstoupit výcvik a takzvanou typovou na určitý typ letadla. Celkem ale zaplatí skoro dva miliony korun.

To potvrdil Lidovkám jeden z pilotů, který kvůli koronavirové krizi přišel o práci. „Spousta kamarádů si na to brala půjčku, a když je teď vyhodí, nebudou ji mít ani z čeho splácet, s naší praxí nebude jednoduché sehnat rychle novou práci," říká sedmadvacetiletý pilot pro Lidovky.

Předseda představenstva Smartwings Jiří Šimáně ale společnost brání. „Abychom společnost zachránili, musíme přistoupit k realizaci bolestných, ale nevyhnutelných opatření. Naší povinností je udělat vše pro to, aby se skupina Smartwings udržela na trhu a mohla tak zajistit zaměstnání co možná největšímu počtu našich zaměstnanců,“ objasňuje Šimáně důvod propouštění.

Hromadné propouštění započalo v červenci a ukončit se má údajně až v únoru. Smartwings ale nejsou jediná letecká společnost, která se rozhodla k drastickým opatřením. Společnost Lufthansa kvůli propadu v příjmech propustí až 22 tisíc zaměstnanců.

Související články

Další články