Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Slzy, hněv a protesty: Francie se bouří kvůli skandální popravě učitele dějepisu Samuela

Slzy, hněv a protesty: Francie se bouří kvůli skandální popravě učitele dějepisu Samuela
Zdroj: reprofoto Ruptly YouTube
Vražda v Paříži
V návaznosti na páteční útok na předměstí Paříže, při němž byl brutálním způsobem zavražděn učitel dějepisu Samuel Paty (†47), dnes probíhá několik policejních operací, do nichž jsou zapojeni jednotlivci známí zpravodajským službám nebo ti, kteří zveřejnili nenávistné zprávy na internetu. Učitelovu památku uctily desítky tisíc lidí včetně čelných představitelů Francie.

Od brzkých ranních hodin provádí francouzská policie razie v domovech desítek údajných militantních islamistů Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin tyto osoby označil za „nepřátele republiky“. Jedná se o osoby dlouhodobě monitorované zpravodajskými službami z důvodů možné radikalizace

Policie utahuje smyčky

Orgány státní správy se však nezaměřují jen na osoby uvedené na seznamech tajných služeb. Na další jednotlivce se udeřily proto, že po pátečním teroristickém útoku na sociálních sítích zveřejňovali nenávistné zprávy ospravedlňující terorismus nebo akci útočníka Abdoullakha A., 18letého Čečence původem z Moskvy. Policejní akce jsou namířeny i proti islámským sdružením podezřelým z radikalismu, uvádí francouzský zpravodajský server 20minutes.fr.

Uctění památky Samuela Patyho

V neděli 18. října podle ČTK uctily desítky tisíc lidí v několika velkých francouzských městech památku oběti, středoškolského učitele Samuela Patyho. Na shromáždění přicházeli lidé s transparenty s nápisy "Jsem Samuel", "Jsem učitel", "Jsem profesor" nebo "Jsem Charlie", což odkazuje na teroristický útok na redakci časopisu Charlie Hebdo v roce 2015. V Paříži se demonstrace zúčastnila mimo jiné starostka města Anne Hidalgo, premiér Jean Castex nebo bývalý prezident François Hollande Vzpomínku podpořila také redakce satirického týdeníku Charlie Hebdo.

Zemřel za svobodu

Útok na Samuela Patyho, učitele dějepisu na střední škole, se odehrál údajně proto, že několik týdnů před svou smrtí v jedné ze svých hodin o svobodě projevu použil karikatury proroka Mohameda právě z časopisu Charlie Hebdo, píše CNN. Několik dní před útokem Brahim Chnina, otec jedné ze žákyň, zveřejnil učitelovo jméno a adresu školy na sociálních sítích a volal po "mobilizaci". Následně představitel radikálního islamismu Abdelhakim Sefrioui vydal na učitele Patyho fatvu, což je islámské náboženské rozhodnutí. Fatva však není rozsudkem smrti.

Vyšetřovatelé neuvedli, zdali atentátník jednal z vlastního popudu na základě informací ze sociálních sítí nebo zdali měl nějaké vazby na školu, kde Samuel Paty učil. Údajně je možné, že se Abdoullakh A. snažil podplatit studenty, aby o Patym získal informace. Mezi zatčenými v souvislosti s případem je však kromě rodiny atentátníka i jeden ze studentů školy, uvádí francouzský deník Le Monde.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy