Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Zlaté glóby 2021

Nejnovější kauzy

Slzák, obušky a kopance. Děti se hrůzou počůraly, popsal svědek řádění policie na poli s konopím

Policisté si zřejmě spletli technické konopí s marihuanou, zemědělce
s dealery a vznikl z toho incident, který v Česku nemá obdoby.
Zdroj: Facebook / Jan Bešík
Brutální zásah českolipské policie proti sběračům konopí v Bukovanech u České Lípy vyvolal vlnu emocí. Tohle má být „pomáhat a chránit“?, ptají se lidé, kteří na poli pracovali. Podle policie sběrači odmítli uposlechnout výzvy. A za to se očividně tvrdě platí.

Případ, kdy policie podle nás naprosto nepřiměřeně zasáhla proti sběračům technického konopí v Bukovanech na Českolipsku, má tak absurdní zápletku, že je jak vytržená z nějakého hloupého českého seriálu. „Při sklizni technického konopí tekla krev a slzy. Policisté si zřejmě spletli technické konopí s marihuanou,“ napsal majitel pole s konopím Jan Bešík (celý status čtěte zde).

Podle Bešíka napadli jeho zaměstnance (Romy) naprosto bezdůvodně, ovšem podle policejní mluvčí museli policisté zasáhnout, protože sběrači odmítli uposlechnout výzvy.

Když policisté přijeli, sběrači seděli na zemi a svačili. „Policista si údajně špatně vyložil pohyb jednoho z účastníků, který po zvolání ‚jménem zákona položte, co máte v rukou‘ začal příliš pomalu odkládat chléb na zem,“ uvedl Bešík. A pak to začalo.

„Sběrači začali vstávat, v tu chvíli podle očitých svědků policista zezadu napadl jednoho ze sběračů, další tři jej mlátili kovovými teleskopickými obušky, aby ho opět dostali na zem, syn napadeného se chtěl otce zastat a schytal plnou dávku slzného plynu do obličeje. Přitom policisté stříkali slzným plynem tak zběsile, že se jim samotným dostal do očí,“ popsal Bešík. „Některé z dětí se při policejním zásahu hrůzou pomočily, panika a řev se mnoha lidem zaryjí hluboko pod kůži, byl to docela silný šok.“

Jak jsme již ve středu informovali, sedmnáctiletý mladík skončil v nemocnici, další dva lidé na policejní služebně, odkud byli po dvaceti minutách propuštěni. Nicméně jak se zdá, tohle konec nebude. Otec zmláceného mladíka hodlá celou situaci řešit s právníkem. Jak přiznala policejní mluvčí, průběhem zákroku se budou zabývat ještě v rámci vnitřní kontroly. Sám majitel pole za firmu Mabeko odškodnění nepožaduje. Snad jen omluvu a klid na práci. „Stala se křivda a ti zodpovědní se vyhýbají spravedlnosti, ačkoli mají jít příkladem,“ konstatoval ve svém prohlášení. „Jsme slušní občané této země a platíme si policii jako každý jiný. Tohle je ‚pomáhat a chránit‘?“ ptá se jeden ze svědků incidentu.

Člověk by řekl, že napadat někoho kvůli tomu, že se okamžitě nelegitimoval, je blbost, očividně to je ale vážný prohřešek. Svoje by o tom mohl vyprávět i muž, který skončil vyválený na pardubickém chodníku, když neuposlechl výzev policisty v civilu a nevytáhl občanku.

Zásah policie, která o poli legálně pěstovaného technického konopí věděla, neboť bylo nahlášeno Celní správě v Liberci, okomentoval na svém facebookovém profilu ministr zemědělství Marian Jurečka. „Pokud je tento příběh pravdou, pak je to selhání policie. Technické konopí se u nás pěstuje legálně, budu od ministra Chovance žádat jasné vysvětlení a vyvození důsledků jednání policistů,“ napsal ministr.

Policie se ohání tím, že jela prověřit okolnosti sběru. „Samozřejmě nás také zajímalo, kdo tam sklízí a chtěli jsme prověřit totožnost jednotlivých osob,“ řekla mluvčí webu Lidovky.cz. Nás by ale zase zajímalo, co je policii do toho, kdo na poli sklízí úrodu. Zajímalo by to policii i ve chvíli, kdy by šlo o brambory?

Související články

Další články