Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Slovenský likvidátor musel uklízet Černobyl: Rodina si nese následky dodnes

Zdroj: Pluska.sk
+ Dalších 30 fotografií
Černobyl
Následky výbuchu jaderné elektrárny v Černobylu si někteří nesou dodnes. Tak je tomu i u rodiny Sergeje Rezničenka (59), která žije na Slovensku. Sergej musel působit několik měsíců v elektrárně jakožto likvidátor následků havárie.

Když v roce 1986 vybuchla jaderná elektrárna v ukrajinském Černobylu, byla to tragédie, která měla fatální následky. Zemřelo mnoho lidí a nespočet si nese následky dodnes.

I na Slovensku žije rodina, která se potýká s následky výbuchu. Sergej Rezničenko byl takzvaný biorobot neboli likvidátor. Musel zasahovat v troskách elektrárny, protože tam byl povolán jako voják v záloze. "Nikdo z nás o ničem nevěděl, jen mi jako vojákovi v záloze přišlo pozvání na manévry. Po lékařské prohlídce mě s ostatními bez vysvětlení odvezli do Černobylu. Pamatuju si, že se hned po příchodu kamarádovi zastavily digitální hodinky. Poškodila je obrovská radiace," svěřoval se Sergej portálu Pluska.sk.

Sergej strávil v Černobylu dva a půl měsíce. Trosky po vybuchlé elektrárně podle jeho slov uklízeli bez ochranných obleků. Měli k dispozici jen normální uniformy. Ty dva osudné měsíce ovlivnily nejen jeho zdraví, ale i zdraví celé jeho rodiny. Byl neustále unavený a měl problémy s nohama. Manželka Zlatica (63) porodila děti až po výbuchu. Kvůli tomu, že Sergej byl v radioaktivní oblasti, si jejich dva synové nesou následky též.

Stanko (31) i Erik (29) se narodili zdraví, jenže po pár letech začali mít vážné zdravotní problémy. Špatná imunita a problémy s nohama, stejně jako má otec. Erik byl šest let připoután na invalidní vozík.

Sergejovi i celé jeho rodině to kompletně převrátilo život. Následky na jejich fyzické i psychické zdraví se nikdy nevytratily.

Související články

Další články