Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Zlaté glóby 2021

Nejnovější kauzy

Slovensko zvažuje extrémní nařízení: Lidé by mohli žádat stát o povolení jít ven pomocí SMS

Zdroj: Pixabay.com
Koronavirus
Slovensko by podle tamního ministra zdravotnictví Marka Krajčího mohlo zpřísnit stávající uzávěru tak, aby lidé museli o využití výjimky ze zákazu vycházení žádat prostřednictvím SMS zpráv. Ministr to dnes před novináři zdůvodnil tím, že navzdory stávajícím omezením v zemi roste počet hospitalizovaných s covidem-19. Krajčího návrh již kritizovala vicepremiérka Veronika Remišová.

„Lidé pošlou SMS s ohledem na nějakou výjimkou, kterou budou požadovat. Centrála jim odešle zprávu, která jim povolí porušit zákaz vycházení na jistou dobu, jež budou potřebovat,“ řekl Krajčí o možném opatření, jehož dodržování by podle něj kontrolovali hlavně policisté.

Situace se stále zhoršuje

Ministr řekl, že podobný postup uplatňovalo Řecko a Bratislava by se jím pro případ jeho zavedení inspirovala. Vývojem koronavirové krize a možnými dalšími opatřeními na Slovensku by se v úterý měla zabývat vládní pandemická komise.

„Pacienti v nemocnicích stále přibývají. Nejsem jsi jistý, jak dlouho to naše nemocnice vydrží,“ řekl Krajčí, kterého do vlády navrhlo nejsilnější vládní hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti premiéra Igora Matoviče.

Na pětimilionovém Slovensku bylo v neděli hospitalizováno rekordních 3335 pacientů s covidem-19, počty začaly výrazněji stoupat na začátku prosince.

Ne všichni jsou pro

Proti Krajčího iniciativě ohledně povolování výjimek ze zákazu vycházení prostřednictvím SMS zpráv se již postavila vicepremiérka a šéfka nejmenší vládní strany Za lidi Remišová. Označila to za zásah do soukromí občanů. Stát má podle ní ještě rezervy v přijímaní opatření, jako příklad uvedla nošení respirátorů.

Slovensko už dříve výrazně omezilo volný pohyb osob, zákaz vycházení ale obsahuje vícero výjimek. Využívání některých z nich, jako například cesta do práce nebo do přírody, jsou nyní podmíněny potvrzením o negativním výsledku testu na koronavirus. Slovensko naposledy hromadně testovalo obyvatele v uplynulých dvou týdnech. Od projektu si premiér Matovič, který uskutečnění plošného testování prosazoval, sliboval výrazné zlepšení situace ohledně koronavirové nákazy.

Související články

Další články