Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Co ste hasiči Tokio 2020

Nejnovější kauzy

Slovensko neví, co roupama: Jeden den zavřou hranice, druhý je zas otevřou

Zdroj: Pixabay
Přechody

Jednostranné uzavření malých přechodů Slovenskem způsobilo stovkám lidí bydlících po obou stranách hranic komplikace. Slovensko už couvlo a po kritice chce přechody zase otevřít. Kvůli jejich uzavření se v uplynulých dnech konaly na slovensko-české hranici protesty. 


Jen tři dny trvalo rozhodnutí slovenské vlády uzavřít kvůli šíření nových mutací koronaviru menší přechody. Náhlý krok způsobil značné komplikace pendlerům a lidem bydlícím po obou stranách slovenské hranice.

Slovenská vláda tak dnes po kritice otočila a oznámila, že v příštích dnech hodlá menší přechody se sousedními zeměmi včetně Česka otevírat.

Podle vicepremiéra Jana Hamáčka se slovenská strana rozhodla otevřít přechody ke konci týdne a přejít na namátkové kontroly. Před polednem Hamáček ČTK řekl, že řešení komplikované situace závisí právě na slovenské vládě. "Míč je na slovenské straně," řekl.

Policisté kontrolují přijíždějící

Slovenská policie začala v souvislosti s dřívějším rozhodnutí vlády na vybraných hraničních přechodech od pondělí kontrolovat, zda cestující dodržují povinnosti ohledně elektronické registrace při vstupu do země či splnění podmínek pro výjimky z karantény. Menší hraniční přechody ale zcela uzavřela. Na hranicích se proti tomu konaly protesty už v předchozích dvou dnech. U otevřených hraničních přechodů na Slovensko ve Zlínském, Jihomoravském ani Moravskoslezském kraji se dnes ráno kolony podle policie netvořily.

"Postupně se budeme snažit uzavřené přechody otevírat s tím, že bude zajištěna kontrola protiepidemických opatření," řekl dnes novinářům slovenský ministr vnitra Roman Mikulec. Vyjádřil pochopení s lidmi, kteří se dostali do nelehké situace, opatření podle něj ale byla zavedena v zájmu ochrany zdraví kvůli šíření nakažlivější mutace koronaviru. Slovenská vláda minulý týden rozhodla, že například na hranicích s Českem bude uzavřeno 14 z celkového počtu 32 přechodů a přejezdů. Od pondělí 5. července slovenští policisté zahájili intenzivní kontroly dodržování protikoronavirových opatření.

Související články

Další články