Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Slovenská lékařka mluví o hrůze ve Španělsku: Starší pacienty musíme nechat umřít

Slovenská lékařka mluví o hrůze ve Španělsku: Starší pacienty musíme nechat umřít
Zdroj: profimedia.cz
Předchozí Další
+ Dalších 13 fotografií
Nákaza
Španělský zdravotní personál je nucen ošetřovat své pacienty jako za válečných podmínek. Pro ty, co jsou nakaženi koronavirem, byla vyhrazena jedna z nemocnic v Madridu, kde pracuje lékařka ze Slovenska Eleonóra Balentová. Psychiatrička popsala deníku sme.sk, jaká je situace ve zdravotnictví ve Španělsku.

Eleonóra Balentová je vystudovaná psychiatrička narozená na Slovensku. Před dvaceti lety odcestovala do Španělska, kde pracuje v nemocnici Universitario del Sureste Nemocnice funguje v současné době jen pro ty pacienty, kteří jsou nakaženi novým koronavirem

Na specializaci nezáleží

"Celé naše zařízení je určené pacientům s nemocí COVID-19 Urgenty kolabují úplně všude a na pohotovostech pracují například endokrinologové či revmatologové," vysvětlila Eleonóra slovenskému deníku sme.sk. Situaci ve Španělsku přirovnává k válečnému konfliktu. "Jsem psychiatrička, teď však na specializaci nezáleží. Jsme skoro jako ve válce," uvedla.

"Pacienty máme rozdělené na jednotlivých poschodích podle rozvinuté respirační nedostatečnosti. Zvlášť jsou ti, kteří jsou nakaženi, ale nejsou ve vážném stavu. Na našem bývalém psychiatrickém oddělení leží pacienti, u kterých nemoc přerostla v zápal plic," popsala psychiatrička.

Lékaři musejí vybírat

Situace nabírá na vážnosti a lékaři se musí rozhodovat, koho zachránit mohou a u koho to nelze. "Oficiálně se o tom moc nemluví, ale když vám během chvíle přijde padesát těžkých případů nákazy a vy máte jen deset přístrojů na umělou plicní ventilaci, musíte si vybrat, koho na přístroj napojíte," vysvětlila Balentová slovenskému deníku.

Dodala, že počet pacientů stále narůstá a bylo dokonce nutné založit tzv. polní nemocnice. "V prostorách různých výstavišť už vznikají provizorní stanové nemocnice. Španělsko se z několika stovek infikovaných dostalo tam, kde je teď, během dvou týdnů," doplnila lékařka. "V pátek jsme museli stanovit věkovou hranici - 75 let," dodala.

Lidi starší 75 let nemohou zachránit

Balentová vysvětlila, že se lidé nad touto věkovou hranicí u nich už neléčí. Lékaři se tak musí rozhodnout, kdo má vyšší šance na přežití. "Bude to znít hodně špatně, ale takovým pacientům u nás v nemocnici podáme sedativa, uspíme je a necháme je zemřít. Je možné to přirovnat k jisté formě eutanazie," vysvětlila Eleonóra.

Nakažených ve Španělsku přibývá víc a víc, počet mrtvých se každým dnem také zvyšuje a lékaři jsou na pokraji sil. Balentová řekla, že mluvila se svými kolegy, kteří v současné situaci stojí v první linii a jsou neustále v kontaktu s nakaženými. "Plakali. Lékař musí několikrát denně určit, komu dokáže pomoci a koho nechá zemřít," šokovala doktorka.

Nicole ze Zrádců se vysmála Andree Bezděkové, že ji nepoznala: Ta to nevydýchala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy