Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Slováci žijící v Česku jsou v nejistotě: Bojí se, že celé měsíce neuvidí svou rodinu

Slováci žijící v Česku jsou v nejistotě: Bojí se, že celé měsíce neuvidí svou rodinu
Zdroj: archiv
Cestování na Slovensko
Více než sto tisíc Slováků, kteří žijí v Česku, se obává uzavření hranic se Slovenskem. To od pátku zavede povinné testy nebo karanténu pro lidi, kteří přijedou z České republiky. Opatření se může dotknout i samotných Slováků, kteří v Česku žijí, nebo sem dojíždí za prací či studiem. Hrozí tak, že se jim zkomplikuje přechod hranic a že nějaký čas neuvidí své příbuzné.

Česko zaznamenává v posledních týdnech exponenciální nárůst nakažených koronavirem, a tak není divu, že na to reagují i okolní státy. Například Slovensko požaduje po lidech přijíždějících z Česka podstoupit buď karanténu nebo mít platný negativní test na covid-19. Opatření má vejít v platnost od pátku a už nyní Slovensko prohlásilo, že na hranicích budou probíhat kontroly.

Situace se dotýká i studentů ze Slovenska

V České republice má trvalé bydliště aktuálně 117 tisíc Slováků. Mezi nimi je i Miro Grešňák (49), který v Česku žije s rodinou přes sedm let. Nyní se ale obává, že nebude moct pravidelně navštěvovat své příbuzné v Senici. "Každé dva týdny tam jezdíme s rodinou za matkou, které je 82. Pokud si budeme muset pokaždé zařizovat testy, tak se nedoplatíme. A to nemluvím o dalších událostech, jako jsou narozeniny nebo Vánoce," postěžoval si Grešňák.

Situace je pak obtížná hlavně pro studenty, kteří pravidelně dojíždí ze Slovenska na vysoké školy do Brna nebo do Prahy. To je případ Petera Marcalíka (21), který studuje na univerzitě v Praze. "Přes týden spím na koleji a o víkendech jezdím za rodiči domů do Bratislavy. Pokud budou platit opatření i pro nás, tak se nejspíš s rodinou nějaký čas neuvidím." říká Marcalík.

Ministerstvo zahraničí zatím o výjimkách nic neví

Opatření se přitom netýká jen Slováků, ale i Čechů, kteří žijí na Slovensku. V současnosti by mělo jít přibližně o 35 tisíc lidí. O tom, jestli budou nějaké výjimky pro přechod hranic bez testu či karantény, zatím neví ani české ministerstvo zahraničí.

"Podle čerstvých informací od slovenské strany se opatření stále připravuje. V tuto chvíli tak zatím stále nemáme finální přehled výjimek a podmínek pro jejich vstup na území Slovenska," uvedla pro eXtra.cz Mariana Wernerová, tisková mluvčí ministerstva zahraničí. Jasno by tak mělo být zítra.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy