Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Nela Slováková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Slováci to myslí s cestou do 21. století vážně. Podívejte se, jak se propojí s Vídní

Podstatou konceptu Hyperloop je pohyb velmi rychlých hliníkových kapslí
v dálkovém potrubí.
Zdroj: HTT/JumpStartFund
Slováci byli vždy považováni za takové méně zdatné bratříčky hrdých Čechů. Jenže v poslední době do toho Slovensko pořádně šlape a musíme si přiznat, že v mnoha ohledech Bratislava Prahu válcuje. Na co se nyní "naši bratia" chystají?

Slováci už dávno nevzhlíží obdivně k Praze, ale našli si jiný vzor. Vídeň mají za rohem a chtějí se ještě více s rakouskou metropolí propojit. A tak vzniká odvážný koncept potrubní pošty, který by v budoucnu měl přepravovat dokonce osoby.

Hyperloop je vlaková souprava ve tvaru tuby, která se pohybuje v uzavřeném tubusu. Tento dopravní prostředek by měl svištět rychlostí přes tisíc kilometrů za hodinu. V tubusu je snížený tlak vzduchu a kapsle tak dosahuje mnohem vyšší rychlosti, než co umí běžné magnetické vlaky, poznamenává Radiožurnál, který na unikátní revoluci upozornil.

Hyperloop technologie se zatím testuje v Kalifornii, ale hledá se také první místo, kde se pojede naostro. A mezi hlavní favority patří právě trasa Bratislava – Vídeň. Slovenské ministerstvo hospodářství již projekt schválilo.

Kolik minut tedy bude trvat cesta z Bratislavy do rakouské metropole? Prý jen 10 minut.

Související články

Další články