Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy MS v hokeji 2019 Ewa Farna Meghan Markle The Voice

Nejnovější kauzy

Slováci šílí ze šmrncovní kandidátky na prezidentku: Bude Zuzana Čaputová novým Kiskou?

+ Dalších 5 fotografií
BUDOUCÍ PREZIDENTKA?
Ještě před pár týdny ji prakticky nikdo neznal. Během chvilky ovládla Facebook a podmanila si srdce nadpoloviční většiny Slováků.

Vystudovaná právnička, občanská aktivistka a krásná žena, která pomáhá slabším a odstrkovaným, má obrovskou šanci stát se novou slovenskou prezidentkou. Už 16. března budou Slováci znovu volit svou hlavu státu v přímé volbě.

Preference Zuzany Čaputové podle průzkumu agentury AKO z konce února 2019 raketově vystřelily vzhůru. Volilo by ji 52,9 % respondentů. Maroš Šefčovič, místopředseda Evropské komise, který kandiduje za politickou stranu SMER-SD, se s 16,7 % zapomněl za rohem. Za dalším rohem je ze zákrytu s 11,4 % dýchavičně sleduje Štefan Harabin, soudce nejvyššího soudu a ministr spravedlnosti v 1. vládě Roberta Fica.

Čaputová je místopředsedkyní poměrně mladé neparlamentní strany Progresívne Slovensko. Ta vznikla teprve na konci roku 2017. Přesto, nebo možná právě proto, se jí podařilo získat podporu současného prezidenta Andreje Kisky, jehož slovo má na Slovensku velkou váhu. „Bude dobrou prezidentkou Slovenské republiky,“ prohlásil neochvějně Kiska. V její prospěch se navíc vzdal kandidatury vědec Robert Mistrík, další velký favorit voleb.

Zuzana Čaputová se za lidská práva rve jako lvice. Snaží se mimo jiné zasadit o větší práva homosexuálů. Ti na Slovensku zatím nemají ani možnost registrovaného partnerství. Ráda by pro ně vybojovala i možnost adopce. Dlouhá léta působila v neziskovém prostoru, kde se zaměřovala například na problematiku zneužívaných a týraných dětí. Brojila i proti založení obří toxické skládky v Pezinku. Za svoje angažování v této kauze získala prestižní mezinárodní Goldmanovu cenu – tzv. „zelenou Nobelovku“. Nikdy se navíc nezapletla s mafií ani korupčníky, na což je teď Slovensko, po vraždě novináře Jána Kuciaka, obzvláště citlivé.

Silná v kramflecích je při televizních debatách i na sociálních sítích, kde nedávno odtajnila svého přítele sympatickou fotkou nad kávou. Slováci ji následují už teď. Zatím tak, že se fotí v podobné pozici a fotky umisťují na Facebook. A jako bonus má ohromnou podporu žen. Třetina Slovenek má v prezidentské volbě jasno.

Jestli to bude stačit, to se dozvíme už 16. března. Případné druhé kolo prezidentské volby se pak bude konat o 14 dní později, 30. března.

Mohlo by vás zajímat

Další články