Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Slováci předčili Čechy: Od čtvrtka mohou vycestovat tam a zpět bez testování

Slováci předčili Čechy: Od čtvrtka mohou vycestovat tam a zpět bez testování
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 5 fotografií
cestování
Slováci mohou od čtvrtka na jeden den vycestovat do vybraných zemí včetně Česka. Při návratu nebudou muset nastoupit do čtrnáctidenní karantény nebo předložit negativní test na koronavirus. Pro Čechy tato varianta zatím neplatí a pouze se o ní debatuje.

Slováci tak mohou vycestovat do Polska, Česka, Rakouska, Maďarska, Chorvatska, Slovinska, Německa a Švýcarska bez toho, aniž by museli podstoupit testování na koronavirus nebo se po návratu přemístit do karantény. "Tím bychom chtěli umožnit to, aby mohla probíhat obchodní jednání nebo návštěvy rodin z jiných zemí," informoval tamní premiér Igor Matovič

Den na cestování mimo zem

Po vycestování ze Slovenska do vybraných zemí se tedy musí lidé vrátit nejpozději do 24 hodin. Platí to například i pro cizince s pobytem v zemi pod Tatrami. Na hranicích je vše pod dohledem policistů, kteří hlídají dodržování vládních nařízení. Ti, kteří chtějí vycestovat, musí vyplnit formulář, kde se nachází i čas jejich odjezdu. Údaj slouží pro kontrolu při cestě zpět.

Pravidla pro vycestování v ČR

V České republice je zatím situace pozadu oproti Slovensku. Češi musí při návratu předkládat negativní test na covid-19 a v horším případě zůstat ve dvoutýdenní karanténě. "Osoby vstupující na území ČR mají i nadále kromě stanovených výjimek povinnost předložit při vstupu potvrzení o negativním RT-PCR testu na covid-19 ne starší než 4 dny," uvádí ministerstvo zahraničí na webu. Případně se musí nahlásit krajské hygienické stanici a ta rozhodne o karanténním opatření.

Po propuknutí pandemie zavedla Bratislava kontroly na hranicích. Vstup do země je možný jen na vyhrazených hraničních přechodech, takže se cizinci kromě výjimek do Slovenska nedostanou. Tamní ministr zahraničí Ivan Korčok uvedl, že v polovině června bude pravděpodobně rozhodnuto o otevření hranic s Českem a Rakouskem.

Otevření hranic

Česká republika chce s Rakouskem i Slovenskem také otevřít hranice zhruba v polovině června, zatím je to však pouze v řešení. Slovensko uvádí nízká čísla jak v počtu nakažených, tak v počtu zemřelých v souvislosti s koronavirem

Patricie Pagáčová bez servítků: Manžel byl teď za mámu, dceru chůvě svěřit nechci, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy