Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Střelba v Ostravě StarDance 2019 Extra Host (pořad) Události roku 2019

Nejnovější kauzy

Slouží 13 nočních: Česká zdravotní sestra ukázala rozpis směn

Realita
O tom, že mají zdravotní sestry těžkou práci, se všeobecně ví. V Česku jich je nedostatek, nejsou za svou službu lidem nijak zvlášť ohodnocené, a navíc se teď ukázalo, že i počet směn, které musí některé z nich odpracovat, je až zdraví nebezpečné. Nyní jedna ze sester ukázala rozpis směn.

Jedna ze zdravotních sester zveřejnila na sociální síti svůj rozpis směn, které mnohé zarazil. Sestra má v měsíci srpnu odpracovat 13 nočních směn a s pěti denními se dostává přes dvě stovky odpracovaných hodin za měsíc. A to není standardní, navíc podle lidí z oboru je takový počet nočních směn i nebezpečný.

Uveřejněný rozpis směn zarazil i bývalou zdravotní sestru Lenku Šnajdrovou. „Takové služby úplně běžné nejsou, běžný není ten počet nočních směn,“ napsala na svém Twitteru. Podle ní je standardní, že sestra odpracuje osm nočních a osm denních směn.

Dále také upozorňuje na to, že noční směny, kterých je víc za sebou, škodí nejen zdraví, ale také výrazně snižuje pozornost. Ohrožená tím tedy není jen sestra samotná, ale i pacienti, o které se stará.

Bylo by naivní si myslet, že každý dodržuje přesně určený počet hodin, které může odpracovat navíc. Přesčasy dělají i lékaři a jejich počet je daleko za předepsanou hranicí. Podle dat Mezinárodní organizace práce pracuje více než 48 hodin týdně 22 procent zaměstnanců. Informuje o tom server TN.cz. Přitom vědecké studie dokazují, že přesčasy mají vliv na zdraví i psychiku zaměstnance.

Nedávný průzkum francouzských odborníků mezi 143 tisíci respondenty prokázal, že u lidí pracujících více než 10 hodin denně nejméně padesátkrát do roka bylo o 29 procent vyšší riziko, že je postihne mozková mrtvice.

Mohlo by vás zajímat

Další články