Za pár dní mu bude jednačtyřicet let, ale vypadá, jako by mu zase bylo o dvacet let míň, měl na sobě žlutou teplákovou soupravu a nervózně přešlapoval ve studiu Dr. Dre, zatímco černoši za mikrofonem se smíchy lámou v pase. Do tří let jim sklaplo, to když vyšlo první řádně oceněné album The Slim Shady a jeho song My name is. Najednou každý věděl, kdo je Eminem, kdo je Marshall Bruce Mathers. A ti, kdo ho znali, se museli začít bát.

Odstrkované, šikanované a nemilované dítě chudé matky povalečky, které se narodilo se zvláštním nadáním rychle mluvit a tvarovat a opracovávat slova, se muselo nějak vyrovnat nejen s nelehkým životním údělem, ale i s obráceným rasismem. V plně černošské chudinské čtvrti zvané Osmá míle to jako běloch neměl dvakrát jednoduché. Se svou matkou a lidmi kolem sebe si to vyřídil nejen ve svých skladbách, ale hlavně i ve filmu pojmenovaném právě podle místa, kde vyrůstal. Ovšem i když na ni naplival spoustu hnoje, může být ráda, že nedopadla jako Marshallova žena Kim Scott.

Tihle dva se brali hodně brzy, oba byli ještě v podstatě teenageři a byla z toho dcera Hailie Jade, mnoho starostí a málo peněz. Dá se ale říct, že nezodpovědné založení rodiny zachránilo Eminemovi život. Musel totiž začít něco dělat, a to bez výmluv. Po senzačním objevu nadějného talentu přišly první Grammy, pak Oscar za nejlepší píseň Lose Yourself k Osmé míli a nakonec rekordy v prodeji desek. Než se ale tak stalo, manželství procházelo těžkými krizemi, bylo v něm domácí násilí, ohrožování zbraní, drogy, rozvod, návrat, opět rozchod, soudy, odebírání dětí… Z toho všeho se Eminem vyzpíval a jeho ženě asi nebylo dvakrát nejlíp, když poslouchala, jak ji zastřelí a její tělo někde zakope.

Když ale přišla zasloužená sláva, s ní přišly i další problémy. V jednom klubu během střelby zemřel jeho nejlepší přítel Proof, s nímž byl Eminem nejen ve skupině D12, ale Proof mu hlavně dělal tzv. hype-mana, který během živého vystoupení svým rappem podporuje nebo kolikrát zakončuje sloky hlavní hvězdy. Eminem problémy neustál a dal se na drogy a pak na odvykání, během roku ztloustnul jak čuně, přestal vystupovat, přestal nahrávat a věřilo se, že jeho kariéra je mrtvá. On to ale nevzdal. Dal si hodně dlouho na čas a vydrápal se zpět na výsluní se svým albem Recovery, ale najednou tu před fanoušky stál jiný člověk.

Na smrt vážný, na veřejnosti vždy bez úsměvu, v tmavě hnědých vlasech starší o deset let a s muzikou, která se velmi nebezpečně blížila popu. Dokonce začal i zpívat. Pohled na jeho živé vystoupení byl ale tristní. S novým hype-manem, dalším členem skupiny D12, jakoby rezignoval sám na sebe a Mr. Porter musel dělat všechnu jeho práci před publikem za něj. Eminem pochopil, zase zalezl do své ulity a bádal sám nad sebou.

Nyní se vrací na scénu potřetí. Se čtyřicátým prvním křížkem na krku, už dospělou dcerou Hailie a zase blonďatou hlavou. Do světa vypustil svůj první singl z nového alba a jeho zarytí fanoušci si mohou otřít pot z čela. Zase je to Slim Shady, odbarvený spratek s bicákama až do nebes, šovinista, sexista, provokatér, arogantní sprosťák, tedy přesně ten, koho máme všichni rádi.