Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Slevy na jízdné pro seniory v Praze a Brně. Od jakého věku jezdí zdarma?

Slevy na jízdné pro seniory. Kdy jezdí zdarma?
Zdroj: profimedia
+ Další 4 fotografie
JÍZDNÉ SENIOŘI

Ještě v březnu cestovali senioři v České republice se 75 % slevou. Současná vládní koalice ale slevy na jízdné snížila na nynějších padesát procent. V městské hromadné dopravě si však slevy pro vybrané skupiny určují samotné městské podniky.

„Poloviční sleva jízdného je stále pro využívání veřejné dopravy atraktivní, a zároveň znamená nezanedbatelnou úsporu ve státním rozpočtu. Je to odpovědná sleva, která šetří finanční prostředky, je sociálně citlivá, neodvádí cestující z dopravy a bere dopravcům motivaci k nekalým praktikám,“ uvedl v tiskové zprávě na webu ministerstva ministr dopravy Martin Kupka poté, co vláda premiéra Petra Fialy rozhodla o snížení slevy na cestování pro seniory. Redukce slev by přitom měla přinést roční úsporu vyšší než 1,8 miliardy korun.

Senioři v MHD v Praze

Snížené jízdné mají senioři nad 65 let. „Předchozí vláda plánovala na slevy pouze 2,5 miliardy, které by na letošní rok nepokryly ani navrhovanou slevu 50 procent. Škoda, že její představitelé nepřiznali, že budou muset buď slevy snížit, nebo ještě zvýšit naše společné zadlužení,“ uvedl dále Kupka.

V jednotlivých městech jsou však ceny pro seniory různé. Například v Praze mohou senioři od 60 let jezdit na zvýhodněné (zhruba poloviční) jízdenky. Musí ale prokázat věk občanským průkazem či pasem, případně musí mít průkazku PID "Senior" nebo čipovou kartu s nahranou tarifní kategorií Senior od 60 do 70 let. Od 65 let, jak uvádí pražský dopravní podnik, pak mohou lidé při prokázání věku jezdit po Praze zdarma.

Senioři v MHD v Brně

V Brně mají senioři padesátiprocentní slevu, důchodci nad 70 let ale za cestování neplatí nic.

Od 65 let získávají slevu 50 % také cestující Českých drah, kterým stačí prokázat věk občanským průkazem.

Začalo to nemravným dopisováním, skončilo stalkingem. Známého dýdžeje pronásleduje posedlá fanynka. Vyhrožuje i jeho partnerce

Související články

Další články

Nejnovější kauzy