Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Slepičí úlet: Poslanci zakázali klecový chov nosnic, jak to zahýbá s cenou vajec

Slepičí úlet: Poslanci zakázali klecový chov nosnic, jak to zahýbá s cenou vajec
Zdroj: OBRAZ
+ Dalších 7 fotografií
zákon
Zákon o zákazu klecového chovu slepic byl schválen Poslaneckou sněmovnou. Platit začne od roku 2027. Pro schválení zákona hlasovaly všechny poslanecké kluby kromě hnutí ANO. Nesouhlas vyjádřil i ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Na klecové chovy upozorňovala kampaň Měsíc v kleci, kterou podpořilo mnoho známých osobností.

Poslanci se rozhodli pro zavedení zákona o zákazu klecových chovů slepic v roce 2027. Důvodem je patnáctiletá životnost klecí z roku 2012. Například ministr zdravotnictví Miroslav Toman (ČSSD) ale nový zákon nepodporoval a byl zastáncem zachování současného stavu. „Pokud by mělo dojít k zákazu klecových chovů, domnívám se, že by měl být stanoven jednotně v celé EU, protože zákaz pouze pro ČR zhorší konkurenceschopnost našich zemědělců a vejce z klecových chovů se budou do ČR dovážet,“ uvedl Toman.

"Zákazníci to nepocítí výrazným zdražením ceny vajec,“ je přesvědčen navrhovatel zákona za Piráty Jan Pošvář.

Přestože Andrej Babiš (66) za ANO zákaz podpořil, předseda poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek se zákonem nesouhlasil a stejně tak i značná část poslanců ANO.

Celebrity pomohly

Na podporu zákazu klecových chovů slepic vznikla kampaň Měsíc v kleci, která probíhala před Sněmovnou. Lidé se tam mohli zavřít do klece a vyzkoušet si, jak se taková slepice cítí. Kampaň propagovala řada celebrit, mezi nimiž byl například zpěvák Tomáš Klus (34), který se nechal zavřít na celé tři hodiny. I hvězda seriálu Slunečná Bára Jánová si klec na několik hodin vyzkoušela. "Nechci slepice v klecích a byla bych ráda, kdyby pomohli i ostatní," uvedla k tomu Jánová.

Kampaň vedl spolek OBRAZ - Obránci zvířat. "Je to fantastický úspěch nejen pro čtyři miliony českých slepic, ale i pro ochranu zvířat celkově. Děkujeme všem poslancům, kteří zákaz klecí podpořili. Sluší se též poděkovat všem, kteří se nejrůznějšími způsoby zapojili do kampaně. Všichni víme, že bez ohromného společenského tlaku by k žádné změně nedošlo. Teď už zbývá jen přesvědčit Senát... Pevně věříme, že senátoři postoj české veřejnosti vyslyší a zákaz klecových chovů na nejbližší schůzi potvrdí," vyjádřil se předseda spolku OBRAZ Marek Voršilka.

Zákaz drezury volně žijících zvířat

Novela proti týrání zvířat počítá také se zákazem množíren. Poslanci podpořili i zákaz drezury a vystupování divokých druhů zvířat v cirkusech. Sněmovna v rámci novely schválila i odškodnění majitelů zakázaných kožešinových farem.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy