Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Svatba na první pohled Počasí

Nejnovější kauzy

Slepí vrazi! Zjistilo se, že 75 procent českých řidičů potřebuje brýle!

To není dobré.
Podle iniciativy Slepí vrazi Autoklubu České republiky zemřelo na českých silnicích 114 lidí jenom kvůli tomu, že řidič, který způsobil nehodu, špatně viděl. 40% aktivních řidičů bylo na prohlídce u očního lékaře naposledy před 5 lety a až 8% řidičů by nemělo kvůli špatnému zraku zasednout za volant. Z průzkumu dále vyplývá, že 7 z 10 řidičů potřebuje brýle či kontaktní čočky, ale nenosí je.

V projektu Slepí vrazi bylo zkoumáno 3000 řidičů a v období mezi měsíci květen a říjen. Výsledky jsou znepokojující. „K nám přišel pán, který se dušoval, jak vidí naprosto fantasticky, že je řidičem profesionálem, jezdí s kamionem a říká, že žádnou korekci nemá, že jeho zrak je v pořádku. My jsme mu naměřili 3,5 dioptrie,“ dává za příklad Adam Eliáš z Autoklubu České republiky.

Přitom jsou velké rozdíly mezi reakcemi řidičů se zdravým zrakem a těmi, kteří mají problémy. Zdravé oko vidí chodce ze vzdálenosti dvou set metrů a stihne zareagovat ze vzdálenosti 100 metrů. Pokud má však trpí krátkozrakostí a má 2 dioptrie a více, stihne podle statistik Slepí vrazi zareagovat na vzdálenost pouhých 20 metrů.

„Mezi nejčastější oční vady patří krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus. Tyto vady zraku způsobují nejrůznější míru rozostření. Oční odborníci považují za zhoršenou takovou ostrost, kdy se pohybuje pod hranicí 70 %. A řidiči s ostrostí pod 50 % by neměli za volant usednout vůbec,“ varuje projekt Slepí vrazi.

Řešením mohou být pravidelné prohlídky u očního lékaře nebo speciální brýle na řízení.

Související články

Další články