V projektu Slepí vrazi bylo zkoumáno 3000 řidičů a v období mezi měsíci květen a říjen. Výsledky jsou znepokojující. „K nám přišel pán, který se dušoval, jak vidí naprosto fantasticky, že je řidičem profesionálem, jezdí s kamionem a říká, že žádnou korekci nemá, že jeho zrak je v pořádku. My jsme mu naměřili 3,5 dioptrie,“ dává za příklad Adam Eliáš z Autoklubu České republiky.

Přitom jsou velké rozdíly mezi reakcemi řidičů se zdravým zrakem a těmi, kteří mají problémy. Zdravé oko vidí chodce ze vzdálenosti dvou set metrů a stihne zareagovat ze vzdálenosti 100 metrů. Pokud má však trpí krátkozrakostí a má 2 dioptrie a více, stihne podle statistik Slepí vrazi zareagovat na vzdálenost pouhých 20 metrů.

„Mezi nejčastější oční vady patří krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus. Tyto vady zraku způsobují nejrůznější míru rozostření. Oční odborníci považují za zhoršenou takovou ostrost, kdy se pohybuje pod hranicí 70 %. A řidiči s ostrostí pod 50 % by neměli za volant usednout vůbec,“ varuje projekt Slepí vrazi.

Řešením mohou být pravidelné prohlídky u očního lékaře nebo speciální brýle na řízení.