21:30 – Tímto se s vámi loučíme z online přenosu z akcí k 17. listopadu. Děkujeme, že jste četli zrovna náše informace z demonstrací.

21:10 – V Národním divadle se oceňovalo. Ceny Paměti národa převzali hned čtyři bojovníci za nacismus. Mezi oceněními byla i Anna Hyndráková, jenž přežila koncentrační tábor nebo Bronislav Tvarožek, který aktivně pomáhal obojářům a účastnil se také Slovenského národního povstání.

20:26 – Udílejí se Ceny paměti národa, ovšem prezident Zeman si na výjadření nenašel čas, k hostům ve Státní opeře alespoň promluvila hlava slovenského státu Andrej Kiska.

19:46 – Policisté od Úřadu vlády vyhnali dav, co nechtěl odejít. 12 z nich zatkli za používání zakázané pyrotechniky a někteří měli i zahalený obličej.

19:25 – Lidi, co jsou proti Zemanovi se rozcházejí, ale z Hradu nemůžu odejít po Zámeckých schodech. Jsou tam potyčky s extremisty.

19:05 – Policii došla trpělivost a na protiimigrační demonstranty, co nechtěli odejít od Úřadu vlády začala používat pepřový sprej.

19:01 – Policisté zadrželi některé lidi, kteří se stále i přes opětovné upozorňování, že mají opustit pozemek před Úřadem vlády, nechtěli rozejít.

18:44 – před Úřadem vlády to začíná přituhovat. Demonstranti protiimigrační akce sice už to měli celé ukončit, ale lidé stále zůstávají, nechtějí se pohnout ani na výzvy policie. Požadují demici premiéra Bohuslava Sobotky.

18:35 – radikálové začali u Strakovy akademie házet dělobuchy a dýmovnice. Přes obličej mají šátky a řvou „Čechy, Čechy.“

18:27 – „Máme tvoje trenky! Máme tvoje trenky,“ volali na Hradě recesisti na prezidenta Zemana. Jeho mluvčí byl dost z toho rozhorčení a a jen odsekl, že to je přesně ukázka kultivovanosti lidí, co jsou proti Zemanovi.

18:20 – V katedrále svatého Víta proběhla modlitba za oběti totalitního režimu. Celé to vedl Dominik Duka.

18:00 – Policisté ze všech akcí odvedli jen dva demonstranti. Jeden druhému kradl vlajku.

16:53 – Odpůrci Miloše Zemana a zastánci uprchlíků se vydali pro změnu směrem na Hrad. Jako stopku pro něj, že ho za prezidenta nechtějí, mají červené trenky.

16:45 – Demonstranti proti imigrantům, i ti, co podporují Miloše Zemana plánují velký průvod k Úřadu vlády.

16:40 – Na akci proti islámu na Václavské náměstí přišlo přibližně 4 tisíce lidí. Ti se vydali na pochod k Náměstí republiky a zamířili před Strakovu akademii.

16:30 – Na Náměstí republiky u Obecního domu se shromažďují také lidé s vlajkami v rukou a požadují zavření českých hranic před uprchlíky.

16:20 – Na Národní třídu dorazil karnevalový průvod Sametové posvícení – Loď bláznů. S „Milošem Zemanem“ a Krtečkem, „Miroslavem Kalouskem“ s máslem na hlavě.

16:00 – Nadále lidé zapalují svíčky na Národní třídě. Jsou to zvláště účastníci pochodů – Karta pro příštího prezidenta a z protestu na podporu uprchlíků.

15:50 – Nakonec se celá sešlost na Albertově obešla bez jakýhkoliv incidentů. Těžkooděnci se vypravili na Václavské náměstí a Národní třídu.

15:31 – Šéf ODS Petr Fiala nechápe, proč policisté nevpustili studenty k pamětní desce na Albertově a označil to za velkou hanbu.

15:25 – Na Václavském náměstí jsou tisíce lidí. Několik tisíc lidí se odpoledne sešlo u Národního muzea na demonstraci za bezpečnou zem. Mají zelené karty s nápisem Stojíme za svým prezidentem na podporu prezidenta Miloše Zemana.

15:19 – Na akci na Albertově dorazili i podporovatelé německého hnutí Pegida (Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu)

15:15 – Na sociálních sítích Zemanům projev vyvolal rozpaky. Když vyzýval ke svobodě názorů, ale na druhou stranu nemůže překonat to, že má i své kritiky, které označil za stádo. Nikdo nám nebude diktovat, co si máme myslet. A kdo si myslí něco jiného, je řvoucí stádo. Pochopil jsem to správně?" psal jeden rozčílený uživatel Twitteru.

14:39 – „Udělejme všechno proto, abychom i nadále žili ve svobodné společnosti, kde si budeme vážit rozdílnosti svých názorů,“ vyzval Zeman na závěr k diskuzi. „A kde nebudeme podléhat vymývání mozků,“ dodal a odešel. Žádné napadení vajíčky se nekonalo.

14:35 – Před demonstranty na Albertov dorazil prezident Zeman. Nejdřív poprosil všechny přítomné o minutu ticha za oběti masakru v Paříži. Vyhlásil minutu ticha za oběti teroru v Paříži.

14:15 – Na Albertově, kam právě všichni demonstrující míří, jsou připravení uniformovaní policisté i policisté z antikonflik­tního týmu.

14:07 – Policisté, české vlajky, ale i vlajky s nápisy Islám v České republice nechceme. To vše právě teď v samém centru Prahy.

14:00 – Na Václavském náměstí probíhá několik demonstrací najednou. Mezi nimi i demonstrace Dělnické strany.

13:30 – Demonstrace začínají nabírat na síle.

13:00 – Po loňských červených kartách se letos rozdávají zelené.

12:10 – Podle Miroslava Kalouska revoluci připravili komunisté. V klidu předali moc a pak se nenápadně vrátili do důležitých křesel. A lid jim to sežral i s navijákem. Více ZDE.

11:55 – Andrew Schapiro, velvyslanec USA v Česku, vzpomíná na Twitteru na účast George Bushe staršího, který se také účastnil 1. výročí 17. listopadu 1989.

11:35 – „Máme svobodu a demokracii. Je ale důležité, aby většině společnosti dávaly šanci na slušný a důstojný život. I o tom je 17. listopad,“ uvedl na sociální síti Bohuslav Sobotka.

11:25 – „Státní svátek je příležitost, aby se předvedli všichni. Bohužel. Já bych si moc přál, aby se vyjadřovaly skutečně názory, a názory neznamená, že se budou házet vajíčka nebo něco takového,“ uvedl bývalý prezident Václav Klaus pro Českou televizi.

11:15 – „Nebudeme-li o svobodu každý den zápasit, můžeme o ni snadno přijít,“ uvedl na Národní třídě Miroslav Kalousek.

11:10 – Bohuslav Sobotka: „Byl jsem v posledním ročníku gymnázia a samozřejmě jsem sledoval, co se děje tady v Praze. Sledoval jsem to i prostřednictvím rakouské televize, která v té době přinášela pravdivější informace. Hned v dalších dnech jsem se zapojil do demonstrací, které se konaly v Brně na náměstí Svobody.“

10:50 – Miroslav Kalousek: „S členy a příznivci TOP 09 jsme dnes uctili památku 17. listopadu.“

10:40 – V Brně si připomněli 17. listopad u Památníku odboje. V souvislosti s dnešním svátkem se otevře bývalá věznice na Cejlu, která je symbolem jak komunistického, tak nacistického teroru. Večer bude v Sonocentru koncertovat hudební skupina Plastic People of the Universe s Filharmonií Brno.

10:25 – K památníku na Národní třídě dorazil i Bohuslav Sobotka. Opět připomněl teroristické útoky v Paříži a přiznal, že dnes vzpomíná na Václava Havla.

10:18 – Na Národní třídu přišel Václav Klaus: „To, co se dneska děje, je signál, že se blíží nová nesvoboda. Nové pošlapání toho, co tu u nás čtvrtstoletí existovalo. Vidím obrovský problém nejenom ve valících se migrantech, já vidím obrovský problém v té nedostatečné vůli, rozhodnosti a ochotě Evropy s tím něco udělat.“

10:05 – Situaci na Albertově již monitorují policisté a kontrolují každého příchozího. Ve 14 hodin by tu měl promluvit prezident Zeman. Na rozdíl od minulého roku, kdy na něj létala vejce, se předpokládá, že přijdou především jeho příznivci z Bloku proti Islámu.

9:31 – Oficiální vyjádření vydali i komunisté. Zemi dle jejich názoru řídí majetková oligarchie, nikoliv však v zájmu obyvatelstva. Vývoj pak prý neodpovídá možnostem, které tahle země má.

9:10 – Bohuslav Sobotka: „Nesmíme se nechat zastrašit.“ Předseda vlády upozornil, že s migrační vlnou přichází také strach, na kterém parazitují populisté, a jako stoupenci demokracie ho nesmíme bagatelizovat. Premiér volá po větší rozhodnosti a upřímnosti evropských představitelů.

8:39 – Premiér Bohuslav Sobotka navštívil pietní akt u Hlávkovy koleje a oznámil, že se chystá již odpoledne přijmout v Kramářově vile dobrovolníky, kteří pomáhají uprchlíkům.

Pietní akce by měly začít již kolem půl deváté na Národní třídě, kde se vzpomínkové akce na Sametovou revoluci zúčastní členové vlády i pražská primátorka Adriana Krnáčová. Uctění obětí nacistického vojenského zásahu ze 17. listopadu 1939 se bude konat u Hlávkovy koleje v Jenštejnské ulici. Kolem 2. hodiny odpolední dorazí na Albertov Miloš Zeman. Zde by se mělo za organizace Bloku proti Islámu protestovat proti nelegální imigraci a islamizaci Evropy. Ve stejnou dobu začne i demonstrace Tomia Okamury se stejnou tematikou. Čech s japonskými kořeny zde zazpívá českou hymnu. Na dnešní den se chystá i několik akcí na podporu migrantů a my pro vás budeme samozřejmě všechny sledovat.