Uprchlická krize v Evropě vrcholí. Evropa neumí anebo nechce uprchlickou vlnu zastavit, neřeší se příčiny, řeší se jen následky. V Bruselu se dnes ministři vnitra budou hádat, jak si 120 000 uprchlíků rozdělí. Západní země EU chtějí povinné kvóty, země, jako je Polsko, Česko, Maďarsko a Slovensko, je ale odmítají. Zdá se ale, že země Visegrádské čtyřky mají smůlu a budou přehlasovány.

18:44 – Kvóty byly přijaty, napsal na Twitteru český ministr vnitra Milan Chovanec. Česká republika, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko byly proti. Finsko se podle Chovance zdrželo.

13:13 – Premiér Bohuslav Sobotka a ministr vnitra Milan Chovanec oznámili, že na unijních jednáních jednoznačně odmítnou trvalý přerozdělovací mechanismus uprchlíků i dočasné kvóty.

12:55 – Německé dráhy oznámily, že do neděle 4. října zastavují kvůli opatřením na hranicích železniční dopravu mezi Salzburgem a Mnichovem. Podle mluvčího drah nebude zavedena žádná náhradní doprava, cestující mají jet taxíkem nebo autobusem, píše iDnes.cz.

10:55 – Mezi evropskými politiky se konečně začínají ozývat hlasy, že pokud chce Evropa smysluplně řešit uprchlickou krizi, musí být v první řadě zajištěna hranice mezi Tureckem a Řeckem.

10:11 – Chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovičová tvrdě kritizovala německou kancléřku Angelu Merkel za to, že svou vstřícnou politikou vůči uprchlíkům způsobila v Evropě chaos, píše web aktualne.cz. Angela Merkel nyní tahá za záchrannou brzdu a chce německý problém přehodit na další státy EU.

9:47 – Saudská Arábie nabídla, že v Německu postaví 200 mešit pro tisíce syrských uprchlíků. Němečtí politici označili nabídku za více než cynickou, informaci přinesl The Independent.

9:22 – Německá vládní sociální demokracie (SPD) požaduje omezit přístup k eurofondům těm zemím, které nechtějí přijímat uprchlíky.

9:00 – Rakouská policie oznámila, že jen během pondělí dorazilo do země dalších 10 000 uprchlíků.

8:45 – Česko kvóty odmítá, ale bude přehlasováno a uprchlíky bude muset přijmout. Tajný zdroj Českého rozhlasu uvedl, že země Visegrádské čtyřky budou přehlasovány a uprchlíky prostě budou muset přijmout.

8:33 – Během víkendu dorazilo jen do Maďarska 20 tisíc uprchlíků.

8:00 – Francouzi likvidují nelegální uprchlický tábor Džungle, který vznikl u Calais. Policisté likvidují tábořiště na základě soudního příkazu.