Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy StarDance 2018 Zábava Horoskop týdenní horoskop

Nejnovější kauzy

Sledovali jste film Valkýra? Tady je 10 informací o atentátu na Adolfa Hitlera, které jste možná neznali

Plukovníka Stauffenberga ve filmu hraje Tom Cruise.
+ Dalších 6 fotografií
Filmové drama z roku 2008 nastolilo otázku, zda americká hollywoodská hvězda Tom Cruise (55) dokáže ztvárnit německého důstojníka jménem Claus von Stauffenberg. Cruise to nakonec zvládl obstojně. Co jste o nezdařeném atentátu na Adolfa Hitlera možná nevěděli?

Film Valkýra přináší příběh plukovníka Clause von Stauffenberga (Tom Cruise). Ten stál v čele velkého spiknutí, jehož cílem bylo zlikvidovat nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Atentát z 20. července 1944 se ale nezdařil. Claus Schenk von Stauffenberg byl zatčen a v noci z 20. na 21. července 1944 popraven. Co jste o operaci Valkýra možná nevěděli?

  1. Valkýry jsou podle severské mytologie ženy, které sbírají duše padlých bojovníků hodných Valhally (Síň padlých).
  2. Spiknutí Valkýra mělo politické pozadí. Část členů armády chtěla po spojeneckém vylodění v Normandii odstranit Hitlera. Bylo jasné, že Německo jde od porážky k porážce. Spiklenci chtěli vyjednat podmínky kapitulace.
  3. Obětí atentátu měli být také Heinrich Himmler a Hermann Göring. Atentát byl naplánovaný na 11. července. Později přeplánován na 15. července. Nakonec bylo rozhodnuto, že akce proběhne 20. července, i když nebudou přítomni Göring ani Himmler.
  4. Dne 20. července se Claus von Stauffenberg a nadporučík Werner von Haeften vydali do Vlčího doupěte v Rastenburgu. V aktovce byly dva balíčky (každý obsahoval 1 kg plastické výbušniny). Během sestavování bomby ale byli oba muži vyrušeni a povedlo se jim sestavit zařízení jen s polovinou určené dávky.
  5. Claus von Stauffenberg vešel do poradní místnosti a aktovku položil dolů před Hitlera. Asi ve 12:42 došlo k explozi, ale vůdce byl jen lehce raněn. Nálož byla slabá. Před explozí také někdo odsunul aktovku s výbušninou dál od Hitlera, kterého před rozsáhlejším poraněním také ochránil masivní dubový stůl.
  6. Stauffenberg kvapně opustil Vlčí doupě. Byl přesvědčen, že Hitler je po smrti. Bez problémů se dostal na letiště a odletěl do Rangsdorfu. Odpůrci Hitlera přistoupili k druhé části operace a chtěli získat kontrolu nad německou armádou i nad celým Německem. Ale Hitler mrtvý nebyl. Vlčí doupě se nepodařilo izolovat. Tuto část operace měl na starosti generál Erich Fellgiebel. Byl ale odhalen a zatčen. Nacisté zase rychle získali kontrolu nad vývojem událostí.
  7. První obětí nezdařené operace Valkýra byl generálmajor Henning von Tresckow. Když se dozvěděl, že atentát nevyšel, na nic nečekal a 21. července spáchal sebevraždu.
  8. Při vyšetřování pokusu o převrat se zjistilo, že o akci věděl také polní maršál Erwin Rommel. Ten dostal na vybranou – popravu a nebo spáchá sebevraždu. S ohledem na rodinu si vybral sebevraždu kyanidem. Oficiálně byl za příčinu smrti označen infarkt a Rommelovi byl vypraven státní pohřeb.
  9. Claus Schenk von Stauffenberg byl popraven v noci z 20. na 21. července 1944. S ním byl popraven také Werner von Haeften. Ten se na projev cti vrhl proti kulkám, které letěly na Stauffenberga. Oba muži zemřeli na dvoře říšského ministerstva války.
  10. Claus Schenk von Stauffenberg po sobě zanechal manželku Ninu a čtyři děti. Páté dítě bylo na cestě. Nina Schenk byla po neúspěšném atentátu na Hitlera zatčena. Děti byly odvezeny do sirotčince. Do konce války byla vězněna v nacistickém centru ve Frankfurtu nad Odrou. Pak byla přesunuta do jižního Tyrolska a zde jako rukojmí vyměněna za část nacistického majetku. Zemřela roku 2006 ve městě Bamberg. Bylo jí 92 let.

Mohlo by vás zajímat

Další články