Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci eXtra na Ukrajině Oktagon 54 Survivor 2024

Král Šumavy Oskar Hes: Odvahu převádět lidi přes čáru bych neměl. Josef Hasil byl vážně bourák, říká herec

+ Další 4 fotografie

Herec Oskar Hes, kterého diváci znají například ze seriálu Pustina, je největší hvězdou v minisérii režiséra Davida Ondříčka Král Šumavy - Fantom temného kraje. V seriálu se objeví v hlavní roli Josefa Hasila, hrdiny, jenž roku 1948 tajně převedl přes hranice asi tři stovky lidí, kteří toužili po svobodě. V rozhovoru pro eXtra.cz Oskar prozradil, jestli by sám měl takovou odvahu jako osobnost, kterou ztvárnil, a kdy si při natáčení sáhl na osobní dno. 

Neskutečný příběh

Kino Lucerna se opět zaplnilo známými osobnostmi. Proběhla totiž slavnostní premiéra zbrusu nového třídílného seriálu Davida Ondříčka, díla s názvem Král Šumavy - Fantom temného kraje. Na promítání samozřejmě nechyběl ani Oskar Hes, představitel hlavního hrdiny Josefa Hasila, převaděče, který koncem 40. let minulého století pomohl ke svobodě stovkám Čechů a Slováků.

"Byl to úžasnej zážitek, jak to natáčení, tak celej ten příběh se mě extrémně dotýká," řekl Oskar, který se objevil v hlavní roli krále Šumavy Josefa Hasila. Sám se ale eXtra.cz svěřil, že se o osobnosti hrdiny, který pomohl mnoha lidem dostat se "přes čáru", dozvěděl až ve chvíli, kdy mu přistál na stole scénář. "Bohužel Josef Hasil, pohraniční stráž a vůbec králové Šumavy nejsou tak známá látka, zkrátka se o tom neučí, takže pro mě to byla vlastně také novinka," přiznal třiadvacetiletý herec.

Aby Oskar mohl ztvárnit postavu Josefa Hasila co nejvěrněji, musel vycházet z mnoha různých zdrojů. "Těch zdrojů bylo samozřejmě víc, byly to knížky, byly to konzultace s panem Žákem, autorem knižní předlohy. Přípravy probíhaly dejme tomu od léta, kdy jsem se dozvěděl, že tu roli dostanu, až po ten květen, kdy jsme točili," uvedl Hes.

Odvahu by neměl

Nadějný herecký talent, jehož hvězda stoupá stále vzhůru, se svěřil, že on osobně by takovou odvahu jako Josef Hasil neměl. "Moje odpověď na tuto otázku je ne," řekl. "Myslím si, že bych to nezvládl, protože to opravdu vyžadovalo obrovskou statečnost a určitou míru bláznovství. To nebezpečí bylo opravdu na každém rohu a Hasil, aniž by si to uvědomoval, byl opravdu bourák," dodal herec, který si během natáčení prý sáhl na své osobní dno.

"Natáčení bylo opravdu fyzicky náročné. Ve třetím díle, když tam Hasil utíká před německými vojáky, to jsme točili asi osmkrát a bylo fakt velký teplo. Já jsem měl na sobě asi pět vrstev oblečení a už se mi pak opravdu motala hlava a bylo to opravdu náročný. Ještě se zbraní, když člověk běhá po lesích celý den, tak se ta únava potom začne projevovat," řekl v rozhovoru Oskar Hes alias Josef Hasil s tím, že nadšení celého štábu bylo ale takové, že se na tu únavu dalo zapomenout.

Přání herce Oskara Hese je, aby se postava Josefa Hasila stala pro mladé lidi inspirací, zvláště v době, kdy Rusko útočí na Ukrajinu. "Chtěl bych, aby postava Hasila působila na mladé lidi tak, aby se méně báli, více ověřovali informace a aby ten strach pomalu mizel," řekl pro TV Nova.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy