Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Slavný Robert Redford slaví 85: V roce 1977 měl hrát v dnes legendární české komedii

Redford je uznávaný herec, ale také režisér.
Zdroj: Profimedia
+ Další 2 fotografie
zajímavosti

Hollywoodská star Robert Redford slaví 85. narozeniny. Kromě herectví je také úspěšným režisérem, malířem a velkým podporovatelem nezávislého filmu. V roce 1977 chtěl přijmout nabídku na roli v Československu, nabídnutý honorář však Redforda rozesmál.

Narodil se 18. 8. 1936 v Santa Monice jako dítě Marthy a Charlese Roberta Redfordových. Jeho otec byl původně mlékař a později účetní. Redford má z dalšího manželství otce nevlastního bratra Williama. Po rodičích má Robert Redford anglické a skotsko-irské předky.

Studium absolvoval na střední škole Van Nuys High School v Los Angeles v roce 1954, získal baseballové stipendium na University of Colorado at Boulder, kde hrál jako nadhazovač a byl výborným sportovcem. O stipendium však přišel kvůli přílišnému požívání alkoholu, na němž se zřejmě podepsala matčina smrt, když mu bylo 18 let. Následně studoval malířství na "Pratt Institute" v Brooklynu a navštěvoval American Academy of Dramatic Arts v New Yorku.


Butch Cassidy a Sundance Kid

Jako host se objevil v několika seriálech či televizních pořadech, včetně velmi populárního seriálu Příběhy Alfreda Hitchcocka (1955). V roce 1962 byl za svůj výkon v seriálu The Voice of Charlie Pont nominován na Cenu Emmy za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli. Jeho první divadelní role na Broadwayi byla role úzkoprsého novomanžela ve hře Neila Simona Bosé nohy v parku.

Filmový debut zaznamenal ve snímku War Hunt (1962), následovalo mnoho filmů se slavnými kolegy. Výrazný úspěch zaznamenal sex-symbol doby Robert Redford ve snímku Butch Cassidy a Sundance Kid (1969), kde si zahrál společně s Paulem Newmanem. Tento film z něj učinil kasovně úspěšného herce a vtiskl mu podobu „klaďase“. Redford se stal jednou z nejpopulárnějších hvězd 70. let. V roce 1973 natočil další film s neméně slavným Paulem Newmanem Podraz, za který byl Robert nominován na Oscara.

Následovalo několik dalších filmových hitů: Velký Gatsby (1974), Velký Waldo Pepper (1975), Tři dny Kondora (1975) či Vzpomínky na Afriku s Maryl Streep. Film Všichni prezidentovi muži (1976) znamenal pro Redforda zásadní zlom v kariéře. Nejenže byl producentem a hrál po dlouhé době až druhou hlavní roli, ale dramatický děj filmu, tedy aféra Watergate, poukázal na jeho postoj k politickým tématům i mimo obrazovku.

Adéla ještě nevečeřela

Velkou zajímavostí je, že ho v roce 1977 oslovil český režisér Oldřich Lipský, aby si zahrál Nicka Cartera ve filmu Adéla ještě nevečeřela. Redford chtěl roli nejprve přijmout, ale když jeho agent přepočítal honorář z korun na dolary, účast ve filmu odmítl.

V roce 1984 si zahrál v baseballovém filmu Přirozený talent. Fanoušci tohoto sportu označují film jako nejlepší snímek, který kdy byl na téma baseballu natočen.

Robert Redford začal v roce 1980 také režírovat a začal se i aktivně podílet na podpoře ochrany životního prostředí a také podpoře nezávislého filmu. Založil Sundance institut, který pořádá slavný Sundance Film Festival (nezávislý film) a dokonce zřídil televizní kanál, kde se vysílá nezávislá filmová tvorba celých 24 hodin denně. Redford za rozvoj a pomoc kultuře získal několik prestižních ocenění. Za posledních dvacet let, tedy už v novém tisíciletí, ztvárnil a zároveň zrežíroval desítky kasovních trháků, například Neslušný návrh, Únos, Žít po svém (Jeniffer Lopez), Zaříkávač koní, Spy Game, Slídilové či Poslední pevnost.


Související články

Další články