Cesta do Číny odhalila, že prezident Zeman je na tom hodně zle. Nezvládl dokončit ani svůj oficiální program. To samé se opakovalo při cestě do Vietnamu, tady musel část povinností převzít ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Je vidět, že prezidentovi rychle ubývají fyzické i duševní síly. Miloš Zeman sice tvrdí, že mozek mu funguje pořád skvěle, ale odborníci o tom pochybují. Miloš Zeman zřejmě cítí, že národu českému ještě hodně může dát, že ještě nevykonal tolik dobra, co si předsevzal… Ale lékaři o něj mají strach a doporučují mu, aby se o Hrad již neucházel. Bez obalu a bez cenzury o Zemanově zdraví promluvil slavný kardiochirurg Jan Pirk.

„Pan prezident pro tuto zemi už vykonal spoustu. Myslím si, že by si měl užít zaslouženého odpočinku. Protože to musí být fuška dělat prezidenta, nemá volnou minutu. Kdyby dělal jakékoliv jiné zaměstnání, tak by byl v invalidním důchodu. Tak by nebyl schopen to vykonávat. Vykonávat tu nejdůležitější funkci ve státě má zdravý člověk. Podle mě jako lékaře by se neměl ucházet o prezidentský mandát,“ uvedl Pirk v rozhovoru pro portál Info.cz.

Reakce Hradu na sebe nenechala dlouho čekat. Ozval se mluvčí Ovčáček. „Lékař, který hodnotí zdravotní stav na dálku, by měl vrátit diplom. Považuji to ze strany pana Pirka za ostudné,“ uvedl Ovčáček. Podle hysterické reakce Hradu se zdá, že na Pirkových slovech bude hodně pravdy