Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Slavnostní zakončení Varů: Dojatý Svěrák, opozdilec Depp a rozesmátý Hawke

Předávání cen
Zdroj: profimedia
+ Další 3 fotografie
festival

Cenu prezidenta Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary dnes při jeho slavnostním ukončení převzal americký herec Ethan Hawke, který si festivalové publikum získal svou bezprostředností stejně jako hollywoodská celebrita Johnny Depp, další host letošního ročníku. Ten dnes již podruhé přijel na akci se zpožděním. Cenu také získal jen z nejúspěšnějších českých režisérů Jan Svěrák, který se velmi dojal.

Cenu prezidenta Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary dnes při jeho slavnostním ukončení převzal americký herec Ethan Hawke. Kromě dvou nominací na Oscara za své herectví má další dvě nominace coby scenárista. V pátek v Karlových Varech uvedl drama Zoufalství a naděje.

Ethan Hawke má podle pořadatelů festivalu reputaci neobyčejně přizpůsobivého herce, ztvárňujícího různé typy postav ve filmech odlišných žánrů a nálad s obdivuhodnou přesvědčivostí.

Dojatý Jan Svěrák

Cenu prezidenta Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary dnes dostal režisér Jan Svěrák. Z rukou Jiřího Bartošky ve Velkém sále hotelu Thermal převzal Křišťálový glóbus. Jeden už má z roku 1995, kdy ho na karlovarském festivalu získal jako cenu za nejlepší film za snímek Jízda. Letos ho v Karlových Varech znovu uváděl.

Jan Svěrák patří podle pořadatelů k mezinárodně nejúspěšnějším českým režisérům současnosti. Absolvent dokumentární režie na pražské FAMU upoutal již svým studentským mystifikačním dokumentem Ropáci, za který získal v roce 1988 studentského Oscara.

"Nevím, co jsem přinesl českému film, ale vím, co přinesl český film mně. Za tu hromadu vášně, radosti, dojetí vděčím svým kamarádům, k nimž počítám i svého tatínka," řekl dojatý Svěrák. Dodal, že je pro něj čest převzít cenu od moudrého a laskavého prezidenta, "jakého nemají všechny festivaly, ale ani některé země".

Vítěz v Hlavní soutěži

V Hlavní soutěži karlovarského filmového festivalu zvítězil koprodukční film Strahinja srbského režiséra Stefana Arsenjeviče. Za svůj příběh dvou afrických migrantů inspirovaný středověkou srbskou legendou dnes převzal Křišťálový glóbus z rukou prezidenta festivalu Jiřího Bartošky.

Velká cena hlavní soutěže je spojena s odměnou 25.000 dolarů a patří rovným dílem režisérovi a producentovi filmu.


Královna kabelek a šátečků Alena Schillerová: Když vidím staré fotky, šla bych se zastřelit

Související články

Další články

Nejnovější kauzy