Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Slavnostní projev Miloše Zemana: Prezident odsoudil kritiky i domovnice

Slavnostní projev Miloše Zemana: Prezident odsoudil kritiky i domovnice
Zdroj: Extra.cz
+ Další 4 fotografie
Miloš Zeman
Na předávání státního vyznamenání ku příležitosti výročí vzniku samostatného státu letos nedošlo. Prezident Miloš Zeman se tak alespoň ukázal před kamerami v televizním projevu. V krátkém vystoupení se tentokrát nevěnoval koronaviru, ale zaměřil se na přínos jednotlivců pro stát. Na závěr, jak je prezidentovým zvykem, se ještě stihl opřít do svých kritiků a překvapivě i domovnic.

Oslavy výročí vzniku samostatného státu se letos konaly pod rouškou koronaviru a proběhly pouze decentně. Již dopoledne položil Zeman (76) spolu s dalšími politiky věnec k pomníku na Vítkově. Na Pražském hradě došlo i na slavnostní výměnu stráží, jinak se ale kvůli epidemii covidu-19 moc neslavilo. Právě kvůli rychle šířící se nakáze letos nedošlo na tradiční předávání státních vyznamenání.

Prezident tak alespoň promluvil k národu prostřednictvím kamer. Tentokrát se nevěnoval koronavirové situaci tak, jako před dvěma týdny, ale rozebíral přínos jednotlivců pro stát. "Myslím, že smyslem tohoto svátku je především oslava díla těch, kdo jsou vyznamenáni. Sdílím názor britského historika Toynbeeho, který říká, že dějinný pohyb je určen dílem výrazných osobností," řekl prezident na začátku projevu.

Dějiny jsou tvořeny lidmi, kteří něco dokázali

I proto politoval, že letos kvůli kornaviru nemůže předat vyznamenání nominovaným osobnostem, kterým tak tradičně vyjadřoval poděkování i obdiv za jejich přínos. "Je mi líto, že to nemohu udělat i dnes, a velice se omlouvám jak vyznamenaným, tak jejich rodinným příslušníkům, že na základě zpřísněných opatření vlády, jsem byl nucen odsunout slavnost 28. října na příští rok," mrzelo Zemana, který dodal, že seznam všech oceněných zveřejní hrad ještě dnes.

"Uvědomuji si, že dějiny jsou tvořeny skutečně lidmi, kteří v životě něco dokázali. Zasadili strom, postavili dům, zplodili dítě. A nejsou to jenom desítky vyznamenaných na Pražském hradě, ve Vladislavském sále," pokračoval Zeman. Podle prezidenta tvoří dějiny státu i miliony dalších lidí, kteří svým způsobem mají za sebou úspěšnou životní dráhu.

Nevšímejte si haterů

Prezident proto vyjádřil přání, aby byly tyto úspěšné osobnosti odměňovány a vyznamenávány i na krajských úrovních. "Já věřím, že ti, kdo se na mě dnes dívají, budou spolu se mnou slavit svátek 28. října jako jejich svátek, svátek jejich díla," vyzvala hlava státu.

Jak už ale bývá Zemanovým zvykem, na závěr si neodpustil tradiční rýpnutí do kritiků. "Vím, že existují i lidé, kteří sami nic nedokázali, ale zato špiní práci těch druhých. Nevšímejme si jich, ať jsou to hateři na sociálních sítích nebo někteří komentátoři v médiích. Vzpomínám si na slova svého přítele Pavla Dostála, který říkal, s domovnicí se nediskutuje," strefil se Zeman na závěr i do domovnic. Ani v těchto těžkých časech tak prezident neopomněl rozdělit národ na "domovnice" a lepší lidi...

Co uvedl Petr Pavel?

Na státní svátek reagoval také Petr Pavel, který bude zřejmě kandidovat na nového prezidenta. "28. říjen je důležitým svátkem naší země a nás všech. Pojďme se v nelehké době povzbudit a podpořit. Využijte dnešní den a vyzdvihněte veřejně ty, kdo si podle vás zaslouží ocenění za svou práci, odvahu a nasazení," uvedl na Twitteru generál Pavel.

Související články

Další články