Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Slavní vzpomínají na Jiřího Menzela (†82): Jeho dílo proslavilo Česko. Díky, Mistře, napsal premiér Babiš

Jiří Menzel
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 19 fotografií
Jiří Menzel
Smrt jednoho z nejslavnějších českých režisérů Jiřího Menzela (†82) zasáhla celé Česko. Ten v sobotu večer podlehl dlouhé nemoci. Když se informace dostala v neděli na veřejnost, ihned se na sociálních sítích strhla lavina kondolencí a nejrůznějších dojemných vzpomínek od herců, režisérů, moderátorů i politiků.

Jiří Menzel (†82) byl nepochybně jedním z největších filmových tvůrců, kteří se v Česku narodili. Hned svým velkým filmovým debutem dokázal ohromit i v zámoří, kde za Ostře sledované vlaky vyhrál Oscara. Menzel se zapsal do povědomí českých diváků i hity Rozmarné léto, Postřižiny nebo Vesničko má středisková Není tak divu, že režisérova smrt zasáhla celé Česko.

"Upřímnou soustrast celé rodině pana Jiřího Menzela. Smutná zpráva o úmrtí tohoto výjimečného člověka a filmaře velice zasáhla nás všechny. Zanechal tu po sobě úžasné dílo, které nás nikdy nepřestane těšit a bavit a díky kterému zná český film celý svět. Díky, Mistře," připomněl Menzelův přínos pro Českou republiku Andrej Babiš (66).

Jiří Strach prosil o odpuštění

Menzelova smrt silně zasáhla i režiséra Jiřího Stracha, který ve svém příspěvku žádal o odpuštění, a to dost svérázně. "Zemřel Jiří Menzel. Naše zpupná generace ho vyštípala z místa vedoucího katedry režie FAMU. Nikdo neměl koule se ho tehdy zastat, včetně mě. Vyčítám si dodnes, že jsem mlčel. Odpusťte nám, Jirko, jsme jen hovna u cesty," napsal tvůrce úspěšné pohádky Anděl Páně

Vzkaz zesnulému kolegovi poslal do nebe i režisér Jan Hřebejk "Zemřel Jiří Menzel. Děkuji mu za všechno, co pro nás udělal. Sbohem, pane!" napsal filmový tvůrce. K dalšímu vzpomínkovému příspěvku pak přidal společnou fotku s Menzelem.

Aleš Háma děkoval za filmovou nádheru

„Sbohem do nebe milovanému herci a režisérovi," uvedla u společné fotky herečka Veronika Žilková Zpěvačka Marta Jandová pak vyjádřila podporu hlavně Menzelově ženě Olze (42). „Oli, upřímnou soustrast. Jsem s tebou," napsala zpěvačka na sociálních sítích.

Pořádně dojemně se pak loučil Aleš Háma „Tohle je mi líto a je to strašně smutná zpráva... Přál bych si, abyste dál točil tak krásný filmy, u kterejch se brečí i směje, abyste tady byl dál, a Vaší moudrostí a tím Vaším vlídným bojácným úsměvem ukazoval i mým dětem pěkný i pokažený záběry světa... Tohle 'Stop' je strašně smutné poslední... Šťastný let a děkuju za všechnu tu filmovou nádheru, ve který tu s náma na vždycky zůstanete... Upřímnou soustrast všem pozůstalým...," napsal moderátor.

Smrti si všímají i v zahraničí

" ...A když ta holka chce tu jedinečnou vyhlídku okýnkem na hrad vidět, musí na tu postel. Tahle architektonická vychytávka a úžasná domácí knihovna. Zázemí výjimečných filmů a divadelních představení, které zůstanou. Jiří Menzel byl výjimečný. Hodně síly Olze a všem blízkým," zavzpomínal sportovní moderátor Robert Záruba na Twitteru.

Menzelovy smrti si všímají i zahraniční média, jako například weby The Sun nebo New York Times. I to svědčí o tom, jak velkou filmovou osobností Menzel byl. Nyní se bude navždy připomínat divákům skrze své legendární filmy.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy