Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Slavné sběratelce umění Medě Mládkové je 100 let: Stane se nejstarší Češkou?

Slavné sběratelce umění Medě Mládkové je 100 let: Stane se nejstarší Češkou?
Zdroj: Profimedia.cz
Narozeniny
Ze slavných osobností je Meda Mládková (100), která slaví životní jubileum, nepochybně nejstarší. Sběratelka umění v roce 1948 utekla z Československa. Celou dobu však s vlastí udržovala kontakt a hned po sametové revoluci se vrátila. Založila galerii moderního umění na pražské Kampě.

Vážená sběratelka umění Meda Mládková (100) slaví životní jubileum. Dožila se stovky a má našlápnuto stát se nejstarší Češkou.

Mládková se narodila 8. září 1919 v městečku Zákupy. S manželem Janem (†77) zasvětili život modernímu umění. Meda v roce 1948 emigrovala z Československa, kde se rodila komunistická totalita. S vlastí, především pak uměleckými kruhy, ale udržovala styky. Po sametové revoluci se vrátila s myšlenkou otevřít si vlastní galerii.

Deset let hledala vhodné prostory a nakonec od Prahy získala zchátralé Sovovy mlýny na Kampě. Museum Kampa s obdivuhodnou sbírkou středoevropského moderního umění, o kterou se Mládkovi zasadili, neoficiálně otevřelo už v roce 2001. Po ničivé povodni následujícího roku se slavnostní otevření posunulo na rok 2003.

Meda Mládková je stále ve skvělé formě, klidně by se mohla stát nejstarší Češkou. Tou je momentálně Magdalena Kytnerová (108) z moravské Kroměříže.

Promotéři Clashe odtajnili další porci bizáru: Sumo zápas, dívčí řežba, kontroverzní Laduška i velké překvapení

Související články

Další články

Nejnovější kauzy