Trendy tagy válka na Ukrajině Survivor 2023 MS v hokeji 2023 Oktagon

Slavná Jessica Fletcher z To je vražda, napsala, slaví 95: Takhle šel čas s Angelou Lansbury

Slavná Jessica Fletcher z To je vražda, napsala, slaví 95: Takhle šel čas s Angelou Lansbury
Zdroj: Profimedia.cz a archiv Angely Lansbury, koláž: eXtra.cz
+ Dalších 6 fotografií
NAROZENINY
Angela Lansbury je známou britskou herečkou, která se proslavila především coby Jessica Fletcher ze seriálu To je vražda, napsala. Na televizních obrazovkách vystupovala déle než osm desetiletí a dnes slaví už své 95. narozeniny Pořád se má ale čile k světu, o čemž svědčí i fotografie, která se nedávno objevila na jejím oficiálním twitterovém účtu. Herečka totiž na fotce i přes svůj věk vypadá fantasticky a plná energie, z čehož mají radost všichni její fanoušci.

Angela Brigid Lansbury se narodila v roce 1925 v Londýně. Přišla na svět do rodiny, která měla herectví v genech. Z herecké branže se totiž vymykali jen Angelin otec a dědeček, kteří svou pozornost věnovali britské politice.

Angela Lansbury po boku hvězd

Když bylo malé Lansbury pouhých devět let, podlehl její otec rakovině žaludku. Matka se kvůli tíživé finanční situaci brzy znovu vdala a Angela se pustila do studia střední školy. Svůj mladý život ale zasvětila knihám, divadlu a kinu. Stala se filmovou maniačkou, pravidelně navštěvovala kinosály a sama sebe si představovala v nejrůznějších rolích.

Jako patnáctiletá slečna, když byl Londýn během druhé světové války bombardován, emigrovala do Spojených států. A poté už se začala naplno věnovat herectví. Její filmový debut přišel v roce 1944 ve snímku Plynové lampy, za který byla ihned nominována na Oscara za nejlepší ženský výkon ve vedlejší roli.

Ve vedlejších rolích, které často ztvárňovala, si zahrála po boku těch největších hvězd, jakými byli Paul Newman, Elvis Presley, Frank Sinatra nebo Peter Sellers V roce 1980 si pak společně s Elizabeth Taylor, Tony Crutisem či Piercem Brosnanem zahrála ve snímku Rozbité zrcadlo, který byl natočen na motivy Agathy Christie

Angela Lansbury jako Jessica Fletcher

A pak už to přišlo. Psal se rok 1984, když světlo světa spatřil první díl legendárního seriálu To je vražda, napsala Angela jako Jessica Fletcher se rychle stala velmi populární postavou, a tak se tento seriál točil dlouhých dvanáct let. Mimo jiné získal šest Zlatých Glóbů, 23 televizních cen a 53 dalších nominací.

Její postava měla původně působit tak trochu podivně, Angela ale přišla s jiným návrhem. „Udělejme z ní chytrou ženu,“ řekla v australské televizní show Studio 10 o ostré a elegantní Jessice Fletcher, za jejíž roli získala několik nominací na cenu Emmy, ovšem žádnou z nich neproměnila.

Angela Lansbury, která je jednou z posledních žijících hereček z éry zlatého věku Hollywoodu, byla za svůj život dvakrát vdaná. Její první manželství s Richardem Cromwellem však vydrželo pouhý rok. O tři roky později se ale konala veselka znovu. Tentokrát její srdce uchvátil Peter Shaw, se kterým prožila přes padesát spokojených let. Společně přivedli na svět syna Anthonyho Pullena Shawa a dceru Deidru Angelu Shaw. Milovaný partner však Lansbury opustil v roce 2003, kdy ve svých čtyřiaosmdesáti letech podlehl srdečnímu selhání.

Slavná herečka, která pětkrát získala cenu Tony, se ještě před dvěma lety objevila v několika filmových snímcích. Nyní to však vypadá, že už si užívá zaslouženého hereckého důchodu. A na to, co v životě dokázala, může být pyšná. Ocenil to i Řád britského impéria, který jí přisoudil titul Dame. Má sbírce má také Oscara, kterého Angela Lansbury získala v roce 2014 za celoživotní dílo.

Vítěz Survivoru Tomáš Weimann: Lásku hledá marně. Přiznal, proč to nevyšlo se Žanetou

Související články

Další články

Nejnovější kauzy