Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Slavičí euforii vystřídala hořká dohra: Marek Ztracený je na pranýři za šest let starý song

Absolutním vítězem v anketě Český slavík 21 se stal Marek Ztracený.
Zdroj: extra.cz/Martin Procházka
+ Další 2 fotografie
stará píseň

Výhra v Českém slavíku dostala pro Marka Ztraceného hořkou pachuť. Pouhý den poté, co poprvé v životě získal Zlatého slavíka a stal se zároveň absolutním Slavíkem, se do zpěváka pustila organizace Konsent, která boří mýty o sexu a sexuálním násilí. Sama šéfka organizace Johanna Nejedlová vytáhla Markovu starou píseň Stává se to i v lepších rodinách, ke které uvedla, že nerespektuje ženy a ze Ztraceného tak pár hodin po Slavících udělala sexuálního predátora! Redakce eXtra.cz se rozhodla oslovit oba zúčastněné.

Opatrně vedle tebe ležím, přece se nevzdám tak lehce. Žena touží po milování, i když tvrdí, že zrovna nechce. Chystám se zaútočit znovu a rukou začínám šmátrat. Říkám ti něžný slova k tomu, ty do toho začínáš nahlas plakat. Říkám si, že asi štěstím, tak přidávám na intenzitě. A v tuhle chvíli jako správný chlap, má lásko vezmu si tě.

Tak zní kritizovaný úryvek písně od Marka Ztraceného, kterou vydal v roce 2015 a dodnes nikomu nevadila. Až do letošních Slavíků, kdy získal hned tři ceny a stal se tak absolutním vítězem obnovené ankety.

Dopis Marka Ztraceného pro Johannu Nejedlou

Milá Johanno, 

píši Vám na základě reakcí na moji píseň Stává se to i v lepších rodinách. Píseň, která vznikla před téměř deseti lety, živě ji nehrajeme a upřímně jsem zapomněl, že ji mám. Ačkoliv píseň vznikla jako veliká nadsázka, musím po aktuálním zpětném poslechu uznat, že se dá její text vyložit i tak, jak píšete, což mě vzhledem k citlivosti tohoto tématu velice mrzí. Nikdy jsem neměl záměr zlehčovat něco tak vážného, jako je znásilnění.

Beru toto téma velice vážně a jako empatický člověk si umím představit, že pro někoho, kdo prožil takto traumatizující zážitek, to může být značně nepříjemné. Přestože jsem píseň nesložil s jakýmkoliv špatným úmyslem a jedná se o nadsázku, jsem se vzhledem k výše popsanému rozhodl ji stáhnout, jak z YouTube, tak ze všech streamovacích služeb. Což bude ale v některých případech trvat i týdny.Rád bych ještě dodal jednu důležitou věc, která Vás, jistě jako člověka hledajícího férovost, bude zajímat a snad znepokojovat.

Po uveřejnění Vašeho názoru na Instagramu na mou několik let starou píseň lidé začali sdílet vytržený úryvek písně a začali mě obviňovat z podpory znásilňování. Začali psát do komentářů pod mými fotkami vzkazy typu: "doufám, že sis to znásilnění užil" a podobně. Doufám, že jako bojovnice za lepší společnost a proti nátlaku si uvědomujete, do jaké pozice jste mě a například mého desetiletého syna dostala. On a celá moje rodina je nyní v konfrontaci s tím, že její syn, partner či otec je zastáncem znásilňování a podle některých komentářů Vašich fanoušků jsem se dokonce znásilnění dopustil. Vím, že jste to takto nemyslela, ale jako bojovnice za práva byste si měla uvědomovat riziko a nebezpečí podobných výpadů na sociálních sítích. Protože v mých očích je toto nebezpečí v dnešní době obrovské, hlavně u dětí a dospívajících, a může jim poškodit celý život.

Mimochodem Váš názor, který se rozšířil rychlostí blesku a přišel den po mém velikém večeru, o kterém jsem snil už jako malý. Místo užívání si s blízkými a rodinou jsem řešil křivé obviňování a urážky. Závěrem chci napsat, že jsem milující partner, otec i syn. Věnuji se charitativním projektům a podporuji je, jak mi jen čas dovolí. Například - rakovina prsu, onkologicky nemocné děti, spolupracuji s policií v rámci Pomněnkového dne atd. a také stejně, jako Vy, naprosto odsuzuji znásilnění jakéhokoliv typu. Budu rád za sdílení celé mé reakce stejně, jako jste sdílela tu svou.

S úctou Marek

Znásilnění není legrace

I proto se redakce eXtra.cz rozhodla kontaktovat zakladatelku a výkonnou ředitelku organizace Konsent Johannu Nejedlovou, aby vysvětlila, jak dlouho o existenci písně s kontroverzním textem věděla, proč na na ni neupozornila ze své pozice dřív a vzpomněla si na ni až ve chvíli, kdy Ztracený slavil svůj životní úspěch a byly na něj upřené pohledy téměř celého národa, a zda se před vydáním svého příspěvku, který doslova zní: "To takhle Marek Ztracený chtěl složit vtipnou písničku o tom, jak jde chlap na deset piv, ale nějak si jich asi sám Marek dal deset a složil omylem písničku o rapeculture. Gratuluju ke Slavíku, ale není to moc funny, s Konsent rádi vysvětlíme proč.”, pokusila Marka Ztraceného kontaktovat a zkusit s ním jeho šest let starou píseň s nevhodným textem probrat osobně.

“Na text jsme narazili na Twitteru, kde ho někdo sdílel už v pátek večer (pozn. red. - v tento večer se vyhlašovali vítězové ankety Český slavík 21). Ujišťuji vás, že kdybychom se o textu písně dozvěděli dřív, tak bychom to i dřív řešili. Text písně byl nešťastný. Žena říká ne, brečí, přesto ji muž přiměje k tomu mít s ní sex. Bohužel to není žádná legrace, ale znásilnění, které způsobuje dlouhodobá traumata a může být klasifikováno jako trestný čin. V rámci naší práce považujeme za důležité upozorňovat na problematické výroky lidí, kteří mají možnost ovlivňovat veřejnost - politiky a političky, i další osoby působící ve veřejné sféře - obzvlášť pokud jejich vyjádření mohou způsobovat normalizování takového chování, což text písně dělal,” odpověděla na přímé dotazy eXtra.cz Nejedlová, která přiznala, že Ztraceného před vydáním svého příspěvku sice nekontaktovala, už spolu ale díky aktivnímu zpěvákovi komunikují.

“S Markem Ztraceným jsme v neděli společně hovořili. Sám text označil za nevhodný a za něco, co by v dnešní době nezveřejnil, za což mu děkuji. Dohodli jsme se, že se společně setkáme a pokusíme se vymyslet, jak by mohl přispět k tomu, aby sexuální násilí bylo bráno vážně, i k tomu, aby k němu docházelo v nižší míře,” dodala Nejedlová.

Zdrcený Ztracený

V podobném duchu situaci okomentoval i sám Ztracený, kterého obvinění ze sexuálního predátorství doslova zdrtila. Redakci eXtra.cz navíc přiznal, že se kvůli příspěvkům Johanny Nejedlové sám stal terčem nechutných útoků.

"Naprosto odsuzuji znásilnění v jakékoliv podobě a jsem připravený podpořit jakýkoliv projekt, který se touto problematikou zabývá. Jako empatický člověk si uvědomuji, že text pro někoho, kdo takto traumatizující zážitek má, může vyznít nevhodně a píseň stáhnu ze všech streamovacích služeb," řekl pro eXtra.cz s tím, že jeho samotného překvapilo, že proti němu někdo vytáhl tak starou písničku, kterou navíc už roky živě nehrají. Nyní se ji navíc rozhodl postupně stáhnout ze všech streamovacích služeb

"Je zvláštní, že dlouhá léta píseň nikomu nevadila a měla pozitivní reakce a až po mé výhře na Českém slavíkovi se někomu hodí. Trochu to až působí, jako by toho někdo rád využil pro zviditelnění, protože si nedokážu vysvětlit, proč mě s ní tento spolek nekonfrontoval dřív,” myslí si Marek, který se jenom těžko smiřuje s tím, že ho někdo nařkl ze sexuálního predátorství.

Místo oslav řeší urážky

"Jsem milující partner, otec i syn. Věnuji se charitativním projektům a podporuji je, jak mi jen čas dovolí. Například - rakovina prsu, onkologicky nemocné děti, spolupracuji s policií v rámci Pomněnkového dne atd. a také stejně, jako Vy, naprosto odsuzuji znásilnění jakéhokoliv typu," uzavřel celou kauzu zpěvák, který sám Johannu Nejedlovou, které už v sobotu poslal rozsáhlé prohlášení, ve kterém jí mimo jiné sdělil, že kvůli jejímu obvinění musel místo užívaní si svého životního úspěchu se svou rodinou řešit křivé obvinění a urážky na sociálních sítích, kontaktoval a inicioval osobní setkání, aby společně vymysleli, jak tuto nepříjemnost využít pro dobrou věc.

"Přijde mi rozumnější se sejít než si povídat přes média a sociální sítě. Rozumím tomu, co řeší, a ona zase rozumí tomu, že se z toho stal přehnaný 'hon na čarodějnici'. S odstupem vnímám text, jako nevhodný, a pokud se vytrhne z kontextu a hudby, tak dvojnásob," dodal zpěvák

Co si o celé kauze myslíte vy? Přijde vám, že text písně vychvaluje sexuální útoky na ženách? Napište nám do komentářů.


Vyřazený Pítr ze Survivoru o vztahu s Gábi: Jak s jejich láskou zamávaly drby o Andree

Související články

Další články

Nejnovější kauzy