Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Sláva vykoupená bolestí: Jiří Schmitzer (70) seděl za zabití a poznal krutost rodičů

Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 3 fotografie
SERIÁL EXTRA
Jiří Schmitzer slaví 25. října své 70. narozeniny. Poznal slávu, peníze, ale i skutečnost, že život může připravit hodně tvrdé chvíle. V roce 1976 byl odsouzen na 3 roky vězení za usmrcení z nedbalosti. Jeho otec Jiří Sovák (+79) se ho zřekl a vydědil ho. Ve škole poznal, co je šikana. A jeho vlastní matka si skrze něj vyřizovala s jeho otcem účty za rozpad rodiny. S tím vším se musel talentovaný herec a písničkář naučit žít.

Z hlavy nikdy Jiří Schmitzer nevymaže osudný moment, kdy při jízdě vozem v noci domů cestou z divadelního baru způsobil dopravní nehodu. Při ní zemřel chodec. Policie herci našla v krvi alkohol. Tehdy bylo Schmitzerovi 27 let. Svůj trest si odpykal ve věznici Vinařicích u Kladna. Díky vzornému chování mohl opustit vězení po uplynutí poloviny trestu.

K tragické nehodě došlo v době, kdy natáčel po boku svého otce Jiřího Sováka slavný film Marečku, podejte mi pero (1976), kde hrál jeho syna. Jiří Sovák se ho kvůli tomu zřekl a vydědil ho. Tehdy pronesl: "Že jsi porazil člověka, to se bohužel může stát, ale žes byl ožralej jako dobytek, to se nepromíjí," vysvětlil své kruté rozhodnutí.

Jak řekl, tak se stalo. Jejich spory ale nebyly jen kvůli usmrcení člověka pod vlivem alkoholu. Dalším důvodem sporu otce a syna byl odchod Sováka od Jiřího matky Blanky, která neustála rozpad rodiny a štvala po rozvodu malého Jirku, kterého jí soud svěřil do péče, proti svému otci. Následně soud stanovil na přání matky, že se otec se svým synem nesmí stýkat...

Talentovaný herec, který poznal, co jsou skutečně zlé chvíle v rodině, poznal i šikanu ve škole, a to kvůli nadváze. Původně se učil na zámečníka. Ale pak šel na přání matky na Divadelní akademii múzických umění. Následně si nechal změnit jméno, ze Sováka se na Schmitzer - tím dal mimo jiné najevo protest proti příjezdu vojsk Varšavské smlouvy.

Když Schmitzer opustil vězení, jeho první filmová role byl hospodský ve filmu Postřižiny (1980). Později se objevil ve filmech Slavnosti sněženek, Černí baroni, Vesničko má středisková a řadě dalších úspěšných snímků. Filmový divák si ho pro jeho talent zamiloval, v roce 1997 dostal za výkon ve filmu bumerang Českého lva. V seriálu chalupáři se opět objevil po boku Jiřího Sováka, hrál jeho vnuka.

Jiří Schmitzer se prosadil také jako velmi úspěšný písničkář, mezi jeho nejznámější písně patří Máte na to? (Řekněte prdel) nebo Ferda jede na kole (Spadlo prase do strouhy).

Po smrti otce kvůli velmi chladným vztahům mu nešel na pohřeb. I když Jiří Schmitzer slaví své 70. narozeniny, mnoho životních momentů by nejraději ze svého života vymazal.

Seriál eXtra.cz Kruté osudy slavných:

1. díl - Statečná Markéta Fišerová: Z bezvědomí se žena Marka Ebena probudila po 7 týdnech

2. díl - Měl peníze, slávu, manželství. Teď Slávkovi Bourovi hrozí roky v kriminále

3. díl - V zajetí drogy: Pervitin mi vzal to nejlepší z mého času, říká nadaný Michal Penk

Související články

Další články