Sladký symbol Vánoc: Mirka van Gils z Peče celá země prozradila recept na vánočku
"Vánočka má mezi sladkým pečivem výjimečné postavení od 16. století, kdy ji pekli jen mistři pekařského cechu a sloužila jako dar šlechtě a radním. Stala se tradičním symbolem českých Vánoc, i když její vzácnost na štědrovečerním stole trochu vzala za své, protože se v současné době prodává po celý rok. U nás doma je jen na Vánoce a ráda si s ní pohrávám," říká Mirka van Gils Slavíková
SUROVINY:
- 500 g hladké mouky
- 125 g másla
- 250 g mléka
- 100 g cukru krupice
- 1 vanilkový lusk
- 8 g soli
- 4 žloutky
- 14 g sušeného droždí
- nastrouhaná kůra z 1 citronu
- 1/3 nastrouhaného muškátového oříšku
- 100 g rozinek namočených v rumu
- 100 g drcených, pražených lískových oříšků
- 80 g plátkových mandlí
- 300 g marcipánu
- 1 vejce na potření
POSTUP:
Do prosáté mouky uděláme důlek a do něj vlijeme vlažné mléko, ve kterém je rozmíchané droždí a žloutky. Přidáme rozpuštěné máslo, cukr, sůl, citronovou kůru, nastrouhaný muškátový oříšek, vanilku a zaděláme těsto, které se nesmí lepit. Přikryjeme ho utěrkou a necháme kynout, těsto dvakrát srazíme a opět necháme vykynout. Po třetím vykynutí rozdělíme těsto na 9 pramenů, které necháme odpočinout. Ze čtyř upleteme základ vánočky. Ze tří dílů vyválíme plátky v délce vánočky a do každého plátku vložíme váleček marcipánu a zapleteme cop, který položíme na základ potřený žloutkem. A ze zbylých dvou pramenů spleteme třetí část, kterou položíme na potřené střední patro.
Vánočku na třech místech křížem protneme špejlemi a necháme velmi dobře vykynout, pak potřeme rozšlehaným žloutkem a posypeme mandlovými plátky. Pečeme v troubě rozehřáté na 190 °C asi 10 minut, pak snížíme teplotu na 175 °C. Celkem pečeme asi 40 minut.