Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021 Český lev 2021

Nejnovější kauzy

Slabost, zvracení a horečka: Zabiják vašich psů se šíří po Česku, jsou v ohrožení!

Zdroj: extra.cz
+ Dalších 7 fotografií
nebezpečí
Vaši psí miláčci jsou ve velkém ohrožení. Druh klíštěte, o kterém ještě před rokem věděli jen odborníci, dokáže vaše miláčky nakazit nemocí, která je může i zabít. Ačkoliv se piják lužní dříve vyskytoval jen v sousedních státech, postupem času se začal šířit i k nám. Mapa jeho výskytu v Česku je už pestrá.

Piják lužní se do povědomí Čechů dostal až poté, co vědci z brněnské Veterinární a farmaceutické univerzity rozproudili rozsáhlou studii a spustili kampaň Najdi pijáka, která výskyt tohoto nebezpečného živočicha mapuje. Vědcům lidé z celé republiky posílají fotografie nalezených vzácných klíšťat a ukazují tak, jak rychle se šíří.

Tento tvor přenáší na psy nemoc zvanou psí babezióza. Ačkoliv psi nakažení touto nemocí si pijáka lužního obvykle přivezli z cest do zahraničí, v Brně už se objevil klinicky první případ nákazy u psa, který byl na 100% nakažen v Česku.

Vrchol aktivity pijáků lužních je vždy v dubnu a v říjnu. Vašeho psa mohou tito tvorové nakazit psí babeziózou, což je nemoc podobná malárii. Pro člověka tento druh klíštěte není nebezpečný, do psa ale může kousnutím přenést nebezpečného parazita, který napadá červené krvinky. Nemoc se projevuje slabostí, horečkou, zvracením a dalšími příznaky. Bez včasné nemoci může váš pes kvůli přisátí toho tvora i zemřít.

Léčba vašeho psa bohužel nemusí být účinná. Jelikož se v Česku babezióza nevyskytovala, není zde dosud registrován žádný terapeutický přípravek s imidocarbem, který právě tuto nemoc léčí.

Související články

Další články