Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Skvělá zpráva: Nakaženému taxikáři zabral remdesivir, mohl být odpojen od přístroje

Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 8 fotografií
léčba
Remdesivir je podáván těm, kteří jsou ve velmi vážném stavu při nákaze koronavirem. Experimentální lék, který k nám dorazil až z Ameriky a nějaký čas se na něj čekalo, přinesl pozitivní výsledky. Zda se pacient úplně vyléčí, se zatím neví, ale podle lékařů se pražskému taxikáři, kterému byl lék podán, udělalo lépe a byl odpojen od přístroje.

Nakažený taxikář ve vážném stavu ve Všeobecné fakultní nemocnici dostával od úterý experimentální lék remdesivir a zabral mu. Kvůli nemoci COVID-19 byl připojen na mimotělní oběh a plicní ventilaci. Nakaženému se udělalo lépe a mohl být od přístroje odpojen. Deníku N to potvrdila mluvčí VFN Marie Heřmánková.

Léčba remdesivirem

"Stav taxikáře je lepší a to tak, že mohl být odpojen od mimotělního oběhu," uvedla. "Stav pacienta je ale nadále velice vážný," uvedl jeho ošetřující lékař Martin Balík s tím, že muž rozhodně nemá vyhráno.

Experimentální lék byl podán muži v úterý a celkem by měl dostat deset dávek, poslední tedy 2. dubna, odpojit ho mohli po čtvrté. Pacientovi ve vážném stavu nestačila k záchraně ani plicní ventilace, proto byl připojen na mimotělní oběh ECMO.

Mimotělní oběh

V minulosti byl muž přijat do Thomayerovy nemocnice s podezřením na zápal plic. Nakonec byl převezen do VFN a tam napojen na mimotělní oběd EMCO. Takových přístrojů je v republice 74, dále se k ošetření pacientů ve vážném stavu používá plicní ventilace či podávání kyslíku. Syn nakaženého taxikáře už dříve uvedl, že o otce má strach a je nakažen také

Lék zabíral už dříve

Remdesivir je používán k zastavení množení viru a již dříve byl využit při léčbě nakažených krvácivou horečkou ebolou Lék v minulosti zabral i na SARS a MERS, které novému typu koronaviru předcházely. Firma Gilead Sciences, která českému zdravotnictví lék poskytla, dočasně zastavila vydávání povolení k jeho použití.

Související články

Další články