Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Skvělá kariéra a ošklivá smrt: Připomeňte si život legendárního herce Jana Třísky (†80)

Zdroj: repro youtube
+ Další 4 fotografie
velikán
Budou tomu už dva roky, co tento svět navždy opustil legendární herec Jan Tříska. Ve svých osmdesáti letech podlehl následkům pádu z Karlova mostu. Jeho smrt oplakávalo celé Česko a spousta jeho kolegů se z ní dodnes nevzpamatovala. I proto si rádi připomínají Třískův život, skvělou kariéru i jeho úžasnou ženu.

Jan Tříska, narozený 4. listopadu 1936 v Praze, byl česko-americký herec. V letech 1955–1959 studoval herectví na pražské DAMU, poté se stal v roce 1959 v té době nejmladším členem činohry Národního divadla v Praze. Na scéně Národního divadla se však objevoval již v době studií v hrách Bílá nemoc a Maryša. Tehdy ještě netušil, jak velmi slavný a oblíbený herec se z něj stane.

V roce 1977 Tříska emigroval do Kanady a později do Spojených států. Uplatnění jako herec tam našel až po delší době. Ztvárnil například střelce ve filmu Lid versus Larry Flynt a objevil se v epizodách seriálů Highlander a Highlander: The Raven. Po sametové revoluci se ale na nějakou dobu vrátil do Československa, kde byla jeho herecká kariéra stále o něco úspěšnější než v USA.

V roce 1991 natáčel Jan Svěrák film Obecná škola a Jan Tříska dostal možnost vytvořit ústřední postavu učitele Igora Hnízda. To jemu a celému štábu vyneslo nominaci na Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Druhou nominaci získal s filmem Želary. O rok dříve, v roce 2002, byl oceněn Cenou Alfréda Radoka za výkon v hlavní roli Krále Leara na Letních shakespearovských slavnostech.

Na stáří se Tříska odstěhoval do Los Angeles, kde jeho manželka Karla Chadimová vedla restauraci luxusního hotelu Bel Air. Do Česka se pak vrátil za účelem natáčení filmu Na střeše, který režíroval Jiří Mádl. Rituálem Jana Třísky bylo vždy před natáčením nového filmu navštívit Karlův most. Ten se mu stal osudným, když 24. září 2017 z mostu spadl do ledové vody a velmi vážně se zranil. O svůj život v nemocnici bojoval až do dalšího dne, kdy následkům zranění podlehl.

Související články

Další články