Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Skutečný rada Vacátko umíral s pocitem, že nedokázal vyřešit brutální vraždu prostitutky

Zdroj: archiv ČT
ZÁHADA K ZBLÁZNĚNÍ
Seriál Hříšní lidé města pražského se těší neutuchající přízni diváků. Autoři se inspirovali nejen skutečnými případy, ale především skutečným kriminalistou Josefem Vaňáskem.

Skutečný rada Vacátko

Zatímco seriál Zločiny Velké Prahy se těší velké divácké přízni, Česká televize také uvádí nejslavnější kriminalistický seriál z první republiky, Hříšné lidi města pražského. Nezapomenutelný rada Vacátko v podání Jaroslava Marvana ovšem není čistě fiktivní postavou. Scenáristé Jiří Marek a Jiří Sequens vytvořili postavu podle skutečného policejního rady Josefa Vaňáska.

Vaňásek nastoupil k policii v roce 1904. Po čtrnácti letech ve službě si ho do týmu vybral tehdejší vrchní rada Josef Knotek. Stal se šéfem nového železničního oddělení, které řešilo krádeže na železnicích v celém Československu. Ty byly ve své době skutečně populární, ale právě díky práci Vaňáska a jeho týmu se je podařilo velmi omezit. Především díky své píli se v roce 1923 stal vrchním radou. A když v roce 1930 odešel vrchní rada Knotek do důchodu, byl na jeho místo pouze jediný kandidát, a tím byl právě Vaňásek. Pod jeho vedením se také zefektivnila práce tzv. pražské čtyřky.

Vaňásek vzbuzoval respekt

Už podle jeho vzhledu se jednalo o impozantní postavu. Legendární český novinář František Gel popsal Vaňáska takto: "Rada Vaňásek byl vysoký, statný pán s hnědýma očima, až fanaticky pilný a pracovitý, přísný na své podřízené. Měl doslova archivní znalosti o Praze a jejich obyvatelích, znal pražské i mezinárodní podsvětí. Prosazoval a využíval nejmodernější vyšetřovací metody, což zároveň s jeho kombinačními a organizačními schopnostmi znamenalo velké procento úspěšnosti při odhalování zločinů. Na mezinárodním poli byly přijaty jeho systémy evidence fluktuujících živlů, tedy tzv. kriminálních světoběžníků.”

Vražda Otýlie Vranské

Josef Vaňásek byl známý jako workoholik, který se účastnil každého vyšetřování osobně a případy řešil v terénu. Dnes by se to asi dalo popsat jako mikromanagement, ale tehdy byla jiná doba. Měl informátory po celé Praze, kteří mu pomáhali řešit všechny zločiny. Údajně vyřešil téměř všechny své případy, tím nejznámějším nevyřešeným zůstala brutální vražda prostitutky Otýlie Vranské. Zde se ale podařilo hádanku rozlousknout až po 85 letech. Rada Vaňásek zemřel 8. února 1938, ale jeho legenda žije dál. Kromě oblíbeného seriálu mu také byla odhalena pamětní deska ve Štefánikově ulici v Praze.

Související články

Další články